Najważniejsze filmy ekologiczne, które otwierają oczy

18 kwietnia 2019

/

Komentarze: 1

/

Autor: Emilia Obluska

Jeśli tu jesteście, to zapewne wiecie, że na świecie dzieje się – esencjonalnie to ujmując – źle. Z każdym dniem dociera do nas coraz więcej informacji o dewastacji środowiska. Kto z nas nie słyszał o globalnym ociepleniu? O tym, że jesteśmy właśnie świadkami szóstego masowego wymierania gatunków? Że toniemy w plastiku i dławimy się smogiem? To niestety nie są już tylko pogłoski – to naukowo potwierdzone fakty. A to tylko szczyt (w zastraszającym tempie topniejącej) góry lodowej. Wydaje się, że to najwyższa pora, żeby dzielić się wiedzą i podejmować zgodne z nią decyzje.

W rozpędzonym postępem i antropogenicznymi zmianami świecie, większość z nas ma niestety trudność, żeby zgłębić istotę problemu. Nawet jeśli chcemy coś zmienić, podjąć działanie i żyć w nieco mniej inwazyjny dla planety sposób, często zwyczajnie nie wiemy od której strony się za to zabrać. Na szczęście droga jest przetarta – już nie trudno o esencjonalną wiedzę w przystępnej formie. Przedstawiamy zatem najważniejsze filmy ekologiczne, które otwierają oczy i motywują do działania.

Niewygodna prawda (An inconvenient truth) i Niewygodna prawda 2 (An inconvenient sequel)

Dwa filmy, które dzieli 11 lat, przez wielu uważane za najważniejsze spośród dokumentów o dewastacji środowiska. Oba zdają się wołać w desperacji, żebyśmy się opamiętali. My, jako ludzie, którzy mamy największy spośród wszystkich istot wpływ na Ziemię.

Pierwsza część z 2006 roku jest oprawionym wizualnie wykładem byłego wiceprezydenta USA i działacza prośrodowiskowego, Al Gore’a. Albert przekonuje, że świat jest zagrożony działalnością człowieka i to od nas zależy, jak ukształtuje się jego przyszłość – musimy tylko przyjąć niewygodną prawdę. Film jest dzisiaj często krytykowany, jednak to dzięki niemu świat na szeroką skalę dowiedział się o problemie. Warto zatem przekonać się samemu.

Zwiastun:

Film dostępny na yt do wypożyczenia (za opłatą).

Druga część jest z kolei ukłonem w stronę energii odnawialnej jako nadziei dla uratowania świata przed globalnym ociepleniem. Film wydaje się być lekko przesadzony – niska emisja nie jest jedynym, czego nam potrzeba. Nie zatrzyma zmian klimatu, może jedynie je spowolnić. Mimo to, film warty jest zobaczenia, bo zwraca uwagę na jeden z kluczowych aspektów walki o zdrowie Ziemi.

Zwiastun:

Film dostępny na yt do wypożyczenia (za opłatą).

Ginący świat (Racing extinction)

“Ginący świat” to bardzo dobrze zrealizowana pogoń za zwierzętami, które przez nierozważność człowieka znalazły się na skraju wyginięcia. Film twórców kultowej “Zatoki delfinów” podejmuje także problem masowego wymierania, którego już teraz jesteśmy świadkami – i, niestety, także przyczyną.

Zwiastun:

Film dostępny na iTunes i Amazon (za opłatą).

Minimalism: A Documentary About the Important Things

Bardzo ważny i na czasie film, który rzuca światło na kompulsywny konsumpcjonizm. Historie ludzi, którzy postanowili żyć minimalistycznie uświadamiają, jak wiele niepotrzebnych rzeczy kupujemy, wyrzucamy, marnujemy. Mottem filmu zdecydowanie jest “więcej nie znaczy lepiej”.

Zwiastun:

Film dostępny (za opłatą) w wielu serwisach, w tym Netflix:

Pułapki rozwoju (Surviving Progress)

Film zwraca uwagę na potencjalne konsekwencje postępu technologicznego i ekonomicznego, rozkręconego w najlepsze. Kluczowym problemem poruszonym w dokumencie jest aspekt etyczny nadmiernej konsumpcji dóbr materialnych. Chociaż kwestia zużycia zasobów naturalnych także zostaje podkreślona, kluczowym elementem są konsekwencje ludzkich działań dla nas samych.

Zwiastun:

Film dostępny na yt:

Trashed

Nominowany do Złotej Kamery w na festiwalu w Cannes i zdobywca Earth Grand Prix w Tokyo – “Trashed” to bardzo dobrze zrealizowany i ważny film. Zwraca uwagę na zaśmiecenie naszej planety wynikające z nadmiernej konsumpcji i złej gospodarki odpadami. W drastyczny sposób ukazuje konsekwencje powodzi śmieci, którą coraz mocniej sami się zalewamy.

Zwiastun:

Film dostępny na Vimeo (za opłatą).

Plastic Paradise: The Great Pacific Garbage Patch

Kolejny film o śmieciach – tym razem jednak głównie o plastiku i jego wpływie na organizmy żywe. Ukazane są zarówno tragiczne efekty zanieczyszczenia plastikiem na dzikie zwierzęta, jak i nasze własne zdrowie. Film nawołuje do zmiany nawyków i zakwestionowania porządku świata, w którym żyjemy.

Zwiastun:

Film można pobrać (za opłatą) na oficjalnej stronie.

Zatoka Delfinów (The Cove)

Zatoka Delfinów, to chyba jeden z najgłośniejszych filmów dotyczących niszczenia dzikiej natury. Zdobywca Oscara za najlepszy film dokumentalny w 2010 roku, demaskuje dramatyczny zwyczaj masowego zabijania delfinów u wybrzeży Japonii. Film w bezpośredni sposób nawołuje do potępiania takich praktyk. Duże kontrowersje wzbudził ze względu na nagrywanie z ukrycia i oczernianie wizerunku Japończyków.

Zwiastun:

Film dostępny na cda, Amazon i iTunes (za opłatą).

Blackfish

Kolejny głośny film o waleniach, tym razem traktujący o ich zniewoleniu i wykorzystaniu przez przemysł rozrywkowy. Dokument skupia się wokół konkretnego przypadku orki, która przyczyniła się do śmierci 3 osób zaangażowanych w jej występy. Przypadek ten jest ekstrapolowany na wszystkie orki wyłapywane z natury i wprowadzane do sztucznych zbiorników ku zadowoleniu mas.

Zwiastun:

Film dostępny na yt do wypożyczenia, na Amazon i iTunes (za opłatą).

Catching the sun

Film skupia się na tematyce czystej energii, dokładniej energii słonecznej. Przedstawia historie zarówno z perspektywy chińskich, wielomilionowych inwestycji, jak i pojedynczych pracowników instalujących panele solarne. Demonstruje globalny wyścig o czystą energię i potencjalne jego znaczenie dla poprawy dobrobytu ludzi.

Zwiastun:

Film dostępny na yt:

Revolution

Film, jak sugeruje jego nazwa, opowiada o rewolucji. Jest pewnego rodzaju podróżą po świecie dzikiej natury i jej ewolucji celem odkrycia zależności, które mogą pomóc nam chronić przyrodę. Twórcy próbują odkryć, co musimy zrobić, żeby uratować życie, jakim je znamy.

Zwiastun:

Film dostępny (za opłatą) na stronie filmu.

Ścigając koralowce (Chasing Coral)

Film produkcji Netflixa, który dokumentuje zmiany zachodzące w oceanach. Skupia się utracie siedlisk (raf koralowych), które dokonuje się w zastraszającym tempie. Przepiękne widowisko estetyczne i dramatyczny dokument jednocześnie.

Zwiastun:

Film dostępny w serwisie Netflix.

Home

Home to przepiękne widowisko, z zachwycającą oprawą muzyczną. Przedstawia Ziemię i organizmy żywe, które dzięki niej i w niej żyją. Twórcy w akompaniamencie do zachwycających ujęć opowiadają, dlaczego świat drastycznie się zmienia i jaki faktycznie wpływ ma na to zmiana klimatu. Film uwrażliwia na piękno i czyni nas odpowiedzialnymi za jego pielęgnowanie.

Zwiastun:

Film dostępny na yt:

Dominion

Głośny film dotyczący praw zwierząt, uważany za godnego następcę owianego sławą “Earthlings”. Demaskuje wszystkie najważniejsze gałęzie przemysłu, które wykorzystują zwierzęta. Twórcy nie szczędzą drastycznych scen, ale w końcu tak wygląda prawda, którą chcą pokazać. Film zmusza do zastanowienia się na podejmowanymi przez nas wyborami.

Zwiastun:

Film dostępny na yt:

Do The Math: The Movie

Mocno zaangażowany aktywistycznie, energiczny film podążający za amerykańskim działaczem ekologicznym, Billem McKibbenem. Śledzi walkę z koncernami paliwowymi i ujawnia, jaką destrukcję na Ziemi powoduje masowe użycie paliw kopalnych. Film nawołuje do włączenia się bojkot i spowolnienia niestety nie możliwej już do odwrócenia dewastacji planety.

Zwiastun:

Film dostępny na yt:

Czas wyboru (Time to Choose)

Film w jasny i przejrzysty sposób ukazuje co robimy nie tak, a co powinniśmy zmienić, żeby mniej szkodzić planecie. Twórcy wyjaśniają kwestię zmian klimatycznych i poddają ewaluacji dostępne nam dzisiaj rozwiązania tego problemu.

Zwiastun:

Film dostępny do wypożyczenia (za opłatą) w wielu serwisach.

Królowa słońca (Queen of The Sun: What Are the Bees Telling Us?)

Film przedstawia jak naprawdę wygląda i z czym wiąże się globalny kryzys dotyczący masowego wymierania pszczół. Ogromne monokultury i użycie pestycydów oraz ich konsekwencje ekologiczne z pszczołami w roli głównej, to wątki przewodnie. Twórcy eksponują także zmagania i poglądy pszczelarzy.

Zwiastun:

Dostępny do wypożyczenia (za opłatą) na stronie filmu.

Wasted! The Story of Food Waste

Wyjątkowy projekt, który odkrywa przed widzem jak dużo zdatnej do spożycia żywności marnuje się w krajach wysokorozwiniętych. Jako jedno z rozwiązań przedstawione są praktyki znanych szefów, którzy z tego, co większość uważa za odpadki, przygotowują pełnoprawne, zachwycające dania. W filmie nie brakuje także kompleksowego wprowadzenia w aspekt ekologicznych konsekwencji marnowania żywności.

Zwiastun:

Film dostępny (za opłatą) na wielu serwisach.

Cowspiracy

Jeden z najgłośniejszych i najlepiej ocenianych filmów o tematyce ekologicznej ostatnich lat. Twórca razem z widzem odkrywa co jest największą przyczyną dewastacji natury i dlaczego największe instytucje zajmujące się dbaniem o środowisko, uparcie milczą. Obrazowo przytaczane statystyki i porównania naprawdę robią wrażenie. Cowspiracy to “must see” dla każdego zainteresowanego ekologią.

Zwiastun:

Film dostępny na cda:

Korporacyjna żywność (Food inc.)

Zbliżenie na kulisy produkcji żywności przy ogromne korporacje w USA i praktyki, jakich się dopuszczają. Film zwraca uwagę zarówno na bezpieczeństwo żywności, prawa ludzi, zdrowie jak i konsekwencje ekologiczne zdominowania rynku przez gigantów.

Zwiastun:

Film (z lektorem) dostępny na cda:

Food for thought food for life

Twórcy dociekają jaki rzeczywiście koszt kryje się za naszym pędem do szybkości i wygody w kwestii jedzenia. Ten krótki film jest próbą zrewolucjonizowania tego, jak postrzegamy i pozyskujemy żywność. Na celownik wzięte są konsekwencje środowiskowe nowoczesnego rolnictwa i jakość samej żywności, którą spożywamy.

Zwiastun:

Film (bez polskiego tłumaczenia) dostępny na Vimeo:

Ziarno: nieznana historia (Seed: the untold story)

Film zwraca uwagę na rzadko dostrzegany problem utraty bioróżnorodności w odniesieniu do roślin. Uwrażliwia odbiorców, jak ważne jest przechowywanie i ochrona nasion, które mogą być wykorzystywane w rolnictwie. Biorąc pod uwagę ogromne monokultury zaledwie kilku gatunków, którymi żywi się cały świat, banki genów z nasionami mogą okazać się ratunkiem dla ludzi.

Zwiastun:

Film dostępny (za opłatą) w wielu serwisach.

Riverblue

Tym razem nacisk położony jest na kwestię zanieczyszczenia rzek. Zanieczyszczenie to jest dość szczególne, bo głównym winowajcą są fabryki ubrań i materiałów w ogóle. Twórcy przyglądają się destrukcyjnemu wpływowi, jaki fabryki wywierają na największe ekosystemy rzeczne w Azji.

Zwiastun:

Film dostępny (za opłatą) w wielu serwisach.

Ścigając arktyczny lód (Chasing ice)

Fotograf National Geografic, James Balog, podjął wyzwanie udokumentowania najbardziej widocznego objawu zmian klimatycznych – topniejących lodowców. Pięknie nagrany i przerażający zarazem obraz zmian, które dokonują się w zastraszającym tempie.

Zwiastun:

Film dostępny na cda (za opłatą).

Terra

Ten, o dziwo, dość mało znany, francuski dokument, to prawdziwe arcydzieło wizualne i narracyjne. Za pięknymi obrazami pokazana jest tu jednak dramatyczna prawda o tym, co tak naprawdę dzieje się z naturą. Film dobitnie uzmysławia, jak wiele cudów znika bezpowrotnie z Ziemi przez naszą nierozwagę.

Zwiastun:

Film dostępny w serwisie Netflix.

Our planet

Nie jest to film, tylko serial, ale nie sposób go pominąć. Mistrzowska narracja Davida Attenborough i zdjęcia tak wyjątkowe, że ciężko się pozbierać, to już wizytówka tego typu serii (GORĄCO polecamy także “Blue Planet II” i “Planet Earth II”). Nie jest to jednak tylko piękne widowisko o naturze – serial ma do przekazania dużo, dużo więcej. Z resztą, sami się przekonajcie.

Zwiastun:

Serial jest dostępny w serwisie Netflix.

Jeśli macie wrażenie, że coś pominęliśmy, koniecznie dajcie nam znać. Życzymy przyjemnego, ale świadomego oglądania – zachwycania się i kwestionowania. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród naszych propozycji coś, co zainspiruje was do działania na rzecz naszej planety.

Jeśli podoba Ci się treść na blogu, możesz podziękować za moją pracę stawiając mi wirtualną kawę:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Dodano do koszyka