Metody angażowania mieszkańców miast w działania proekologiczne

Dzisiaj nie jest kwestią sporną, że nasze środowisko wymaga szczególnej troski i uwagi. Jednak aby równowaga i dbałość o nie zostały przywrócone, każdy z nas, w pewnym stopniu, swoje działania powinien kierować w stronę ekologii. Na szczęście nie brakuje możliwości, a każdy mieszkaniec większego miasta ma łatwiejszą niż kiedykolwiek sposobność aktywnego uczestniczenia w bezpośrednich działaniach na rzecz środowiska i budowaniu świadomości ekologicznej. Jak angażowanie ludzi w działania proekologiczne wygląda ze strony zarządu miasta? Jakich rozwiązań próbują, aby w sposób atrakcyjny i skuteczny zaktywizować nas do dbania o otoczenie, w którym żyjemy? Sposobów jest naprawdę dużo.

Wsparcie finansowe

Jak najłatwiej zachęcić współczesnego człowieka do podjęcia działania? Oczywiście, pieniędzmi. Nic w tym dziwnego, ponieważ przyjazne dla środowiska rozwiązania wymagają często nakładu niemałych środków.

Wsparcie finansowe w obszarze ekologii oferuje każde duże miasto w Polsce. Przykładem jest Warszawa. Już na samą modernizację instalacji grzewczych, wymianę pieców węglowych na gazowe oraz przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, jej mieszkańcy otrzymać mogą dofinansowanie w wysokości od 7 do 20 tys zł. Dopłata dla osób fizycznych nie ogranicza się jednak tylko do kotłowni. Na wszelkie indywidualne działania mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, poboru energii i wszelkie rozwiązania w myśl ekologii, od 2013 r. stolica przeznaczyła już niemal 23 mln zł.

Ciekawe rozwiązania oferuje także Wrocław. W ubiegłym roku, za pośrednictwem akcji “Zielona Strefa” zachęcano mieszkańców do zgłaszania pomysłów na drobne modyfikacje w ich najbliższym otoczeniu – np. zamiany szarego podwórka na zielony mini-park, czy elewacji zniszczonej kamienicy na ogród wertykalny. Wrocław był jednym z kilku miast występujących o dofinansowanie unijne w ramach tego programu, zatem nie każdy nadesłany pomysł mógł zostać zrealizowany. Co ciekawe jednak, Wrocław zapewnił, że wszystkie zgłoszenia, czy z pomocą UE czy bez, zostaną rozpatrzone przez zarząd miasta i będą stopniowo wdrażane.

działanie proekologiczne w miastach

Wrocław, jako miasto aspirujące do tytułu Zielonej Stolicy Europy 2019, nie poprzestaje na tym. W 2018 roku zaoferowano bowiem dofinansowanie wyjazdów na zajęcia studyjne lub warsztatowe o tematyce ekologicznej dla placówek oświatowych. Miasto, które duży nacisk kładzie na edukację najmłodszych, organizuje także pomoc finansową w realizacji programów ekologicznych w szkołach. Jako wsparcie materialne, oferuje też nieodpłatne użyczanie kompostowników dla osób i instytucji, które chcą w pożyteczny sposób przetwarzać część swoich odpadów. Nie zaskakuje fakt, że z tej możliwości najczęściej korzystają również placówki oświatowe.

Edukacja i wydarzenia proekologiczne

Edukacja ludzi oraz zachęcanie do zmiany postaw i nawyków są podstawą budowania społeczeństwa odpowiedzialnego i świadomego. Najbardziej popularnymi wydarzeniami ekologiczno-kulturalnymi w miastach są rodzinne pikniki, na których można zdobyć wiedzę, jak włączyć się w ochronę środowiska. Taki piknik z powodzeniem odbywa się cyklicznie przykładowo w Krakowie. Tegoroczna edycja, pod hasłem “O zieleń dbasz, czyste powietrze masz”, ukierunkowana była głównie na edukację rodzin z dziećmi poprzez zabawę. Zorganizowana została m.in. gra miejska. Tego typu przedsięwzięcia, łączące dobrą zabawę z edukacją, na długo zapadają w pamięć, głównie w przypadku najmłodszych uczestników – i o to chodzi.

działania proekologiczne

Na Ekopikniku w Lublinie z kolei, w zamian za oddanie zużytych opon, mieszkańcy dostają darmowe sadzonki roślin ozdobnych. Do tej pory miastu udało się uzbierać 4 tys starych opon – nietrudno wyobrazić sobie, ile z nich w przeciwnym wypadku wylądowałoby w okolicznych lasach. Inicjatywy związane z utylizacją elektrośmieci, recyklingiem i odpowiedzialną gospodarką odpadami, odbywają się w niemal każdej gminie.

Na popularności zyskują także eventy sportowe, promujące dbałość o środowisko i wspólną przestrzeń. Takie wydarzenia, jak “Ekobieg” w Krakowie, “Bieg Ekologiczny” w Urszulinie i Ustrzykach Dolnych, “Bieg Wegański” w Warszawie, “ZakoEko Bieg” w Zakopanem, “Ekologiczny Nocny Bieg Godzinny” w Siemianowicach Śląskich czy rajd rowerowy “Zielone Gliwice – Ekologiczne Miasto” to wydarzenia, które przyciągają liczne rzesze entuzjastów i zwracają uwagę na bardzo istotne kwestie. Ich atrakcyjność zdecydowanie podnosi fakt, że są całkowicie darmowe. Ponadto, wydarzeniom często towarzyszą akcje proekologiczne, np. sprzątanie śmieci z tras biegowych.

O akcjach takich jak “Godzina dla Ziemi” WWF czy inicjatywach z okazji Dnia Ziemi nie trzeba chyba wspominać. Są one corocznie nagłaśniane medialnie i angażują ogromną liczbę osób. Z ich okazji, ludzie sadzą wspólnie drzewa, oczyszczają swoje najbliższe otoczenie, uczą się segregować śmieci i biorą udział w licznych wydarzeniach towarzyszących.

Aplikacje na urządzenia mobilne i gry dla najmłodszych

Nie zapominajmy jednak, że żyjemy w XXI wieku. Technologia jest nieodzownym elementem składowym naszego życia, już od najmłodszych lat. Mając to na względzie, Urząd Miasta Lublin, w ramach kampanii EKO TY – EKO LUBLIN, stworzył grę edukacyjną skierowaną do uczniów szkół podstawowych. Uświadamia ona dzieciom zasady dotyczące segregacji śmieci i związaną z tym odpowiedzialność za środowisko, a wszystko to w przystępny i zabawny sposób.

Także osoby dorosłe są angażowane w działania proekologiczne za pomocą technologii. Aplikacje, takie jak “milion drzew” w Warszawie czy “drzewo za drzewo” w Krakowie, umożliwiają prywatnym osobom w dużym stopniu wpływać na kształtowanie zieleni miejskiej. Każdy, kto taką aplikację posiada, może za jej pośrednictwem zgłosić chęć posadzenia drzewa w wybranym przez siebie miejscu. Jeśli nie ma przeciwwskazań – miasto takie drzewo posadzi.

Ponadto, co chyba najważniejsze, technologia umożliwia nieskrępowaną edukację.

Łatwy dostęp do informacji

Nie sposób już bowiem usprawiedliwiać swoje działania brakiem dostępu do informacji. Na stronach internetowych miast całe mnóstwo jest poradników na temat dobrych praktyk w życiu codziennym czy zrównoważonych wyborów w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Przykładem ponownie może być Wrocław, który zachęca do ograniczenia konsumpcjonizmu poprzez nie wyrzucanie, a dzielenie się niepotrzebnymi rzeczami. Na oficjalnej stronie miasta znaleźć można listę instytucji, które zapewniają niepotrzebnym rzeczom drugie życie – można oddać tam ubrania, sprzęt AGD, meble, zabawki, artykuły szkolne, sprzęt sportowy i wiele innych.

Ponadto, na stronach internetowych większości polskich miast znajdują się cyklicznie publikowane raporty na temat stanu zanieczyszczenia powietrza i poziomu smogu. Możemy przeczytać o stanie jakości wody kranowej i przebiegu procesu jej uzdatniania. Jawnie prezentowane są także działania, jakie podejmuje miasto na rzecz ochrony środowiska i jakie sami możemy podjąć, aby się w nie zaangażować. Nietrudno jest także znaleźć informacje o segregowaniu śmieci i sposobach oraz miejscach utylizacji niepotrzebnych sprzętów. Do wglądu internautów podane są również spisy miejsc oddawania niepotrzebnej odzieży i zużytych leków.

Należy pamiętać, że miasta jedynie wskazują drogę i dają możliwości. Reszta zależy od naszej woli i zaangażowania. Posiadając odpowiednią wiedzę o swoim wpływie na środowisko i jego niwelowaniu, warto ją wykorzystać. W końcu oddychanie czystym powietrzem, picie nieskażonej wody, dostęp do zdrowej żywności i zapewnienie dobrobytu oraz harmonii wszelkim istnieniom na Ziemi jest naszym wspólnym interesem, powinno zatem być także wspólną odpowiedzialnością.

Źródła:
http://zielona.um.warszawa.pl/dzia-ania-mst-warszawy
https://www.wroclaw.pl/srodowisko/dzialania (treść i fotografia)
https://www.bip.krakow.pl/?news_id=86314&vReg=1
https://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/edukacja-ekologiczna/

  Podziel się swoją opinią

  Dodaj Odpowiedź

  EcoReactor
  Logo
  Login/Register access is temporary disabled
  Compare items
  • Total (0)
  Compare
  0