Import odpadów do Polski

W dobie stale wzrastającego konsumpcjonizmu, z problemem odpadów zmagają się wszystkie kraje, głównie te wysoko rozwinięte. Ilość produkowanych przez nie śmieci zdecydowanie przekracza możliwości ich skutecznej utylizacji, przetwórstwa i recyklingu. Co zatem, oprócz składowania na wysypiskach, zrobić z nadwyżką? Eksportować do innego kraju. Między innymi do Polski.

Ta kłopotliwa praktyka to jednak nie tylko nasz problem, dotyczy on bowiem, bez wyjątku, wszystkich krajów Unii Europejskiej (ale nie tylko). Statystyki Eurostatu jasno pokazują, że kraje, które od lat eksportują poza swoje granice najwięcej odpadów, tj. Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Francja i Belgia, także najwięcej ich importują. Są to setki tysięcy, a w niektórych przypadkach miliony ton rocznie.

Skupmy się jednak na sytuacji nam najbliżej, na imporcie i eksporcie odpadów w Polsce. W 2018 roku ten problem budzi wśród Polaków wiele emocji, warto zatem przyjrzeć się mu obiektywnie.

Co o sytuacji w Polsce mówią oficjalne statystyki?

Z oficjalnych informacji podawanych przez GUS wynika, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska każdego roku wydaje pozwolenia na import coraz większej ilości śmieci. W 2013 roku było to 254 tys ton z krajów UE i 41 tys ton spoza UE, w kolejnych latach odpowiednio: w 2014 – 289 tys ton i 34 tys ton; w 2015 – 353 tys ton i 40 tys ton; w 2016 – 654 tys ton i 66 tys ton. W ubiegłym roku wydano pozwolenia na przywóz jeszcze większej ilości, bo prawie 734 tys ton odpadów z zagranicy. Za każdym razem, najwięcej śmieci napływa do Polski z Niemiec.

Zanim jednak zagotuje się w nas ze złości, warto poznać temat od drugiej strony. Niestety, my także mamy na sumieniu zrzucanie odpowiedzialności za swoje odpady na barki innych państw – i w tym przypadku, również głównie są to Niemcy. W 2013 roku na przykład, eksport śmieci do naszych zachodnich sąsiadów wyniósł prawie 154 tys ton, a import z ich strony niewiele ponad 105 tys ton. Jeszcze większa dysproporcja miała miejsce w kolejnym roku, Polska eksportowała bowiem do Niemiec prawie dwa razy więcej odpadów, niż Niemcy do Polski (230 tys ton do 132 tys ton). Sytuacja ta zmieniła się dopiero w dwa lata temu.

Przepływ śmieci przez granice europejskie jest niestety od wielu lat procedurą standardową. Oficjalne liczby importowanych do Polski odpadów przerażają, jednak w odniesieniu do innych państw wcale nie wypadamy tak źle. Przykładem mogą być wspomniane wcześniej Niemcy, które, według danych eurostatu, w samym tylko 2015 roku przyjęły ponad 6,5 mln ton odpadów.

O co zatem zamieszanie?

Niepokojący z kolei jest fakt, że na przestrzeni dwóch ostatnich lat ilość śmieci napływających do Polski tak drastycznie wzrosła (w porównaniu z poprzednimi latami). Być może jest to kwestia upatrywania w ich imporcie niezłego zysku – za tonę śmieci przywiezionych do kraju można bowiem zarobić ok. 50 euro, czyli 200 zł. Tym bardziej, że pojawia się coraz więcej firm oferujących przyjęcie śmieci za bezcen w porównaniu z ceną rynkową. Ile, spośród składowanych śmieci, pochodzi z nielegalnego importu, trudno oszacować. Według ostatnio zebranych danych, na jednym tylko wysypisku było ich 400 ton.

pożar na wysypisku

A co z tymi wszystkimi pożarami, o których słyszymy ostatnio z mediów? Niektórzy twierdzą, że to także bardzo ekonomiczna metoda cięcia kosztów (w końcu utylizacja odpadów kosztuje niemałe pieniądze). Oszczędności w takim przypadku mogą wynosić nawet kilkanaście milionów złotych. Niestety nikt nie liczy się z kosztami środowiskowymi, jakie te działania za sobą pociągają.

Kontrowersje budzi także fakt, że odpady do nas trafiające często są w stanie niepozwalającym na ich recykling i dalsze przetwórstwo. Nie da się już nic z nimi zrobić, więc są składowane na wysypiskach.

Na szczęście taka sytuacja nie potrwa długo. Minister Środowiska zapowiedział już, że szykują się gruntowne zmiany w prawie dotyczącym odpadów (zarówno ich importu jak i przetwórstwa). To bardzo dobra wiadomość, bo na takim stanie rzeczy cierpi nie tylko środowisko naturalne, ale także nasze zdrowie.

Źródła:
http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Waste_shipment_statistics#Source_data_for_tables.2C_figures_and_maps_on_this_page_.28MS_Excel.29
https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5484/1/18/1/ochrona_srodowiska_2017.pdf
https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5484/1/17/1/ochrona_srodowiska_2016.pdf
https://businessinsider.com.pl/firmy/smieci-i-wysypiska-w-polsce-ile-firmy-zarabiaja-na-imporcie-smieci/6sn4cvb

  Podziel się swoją opinią

  Dodaj Odpowiedź

  EcoReactor
  Logo
  Login/Register access is temporary disabled
  Compare items
  • Total (0)
  Compare
  0