Indie to drugi po Egipcie kraj o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie. Ponad 90% populacji oddycha tam powietrzem o PM2.5 przekraczającym pierwszy (najwyższy) ustalony przez WHO próg redukcji zanieczyszczenia pyłem zawieszonym (35µg/m3) [1]. Co więcej, w 2017 roku ponad 8% śmierci w Indiach było pośrednim skutkiem życia w trującym powietrzu (nie wliczając tego wewnątrz budynków). Jedną z istotnych przyczyn takiego stanu rzeczy jest wysokoemisyjny proces wypalania cegieł – co w Indiach odbywa się na skalę masową. Problem ten dostrzegł dwa lata temu pewien lokalny architekt [2]. Targany wyrzutami sumienia postanowił zmienić branżę budowlaną od środka i wyprodukować kafelki z pyłu zawieszonego, jednocześnie oczyszczając z niego powietrze.
Pomysłowy upcykling ze słusznych pobudek
Tejas Sidnal, zaangażowany architekt z Indii, zaczął dostrzegać jak wiele do życzenia w kwestii zrównoważonego rozwoju pozostawia jego branża. Postanowił zatem wyłamać się ze schematu i zaprowadzić małą rewolucję. Zmotywowany chęcią zmiany, w 2019 roku założył Startup o nazwie Carbon Craft Design. Od tej pory zaczął patrzeć na zanieczyszczenie powietrza jak na zasób, po który dzisiaj wręcz musimy sięgnąć.
Założenie jest proste – Carbon Craft Design wykorzystuje “wyciągnięty” z powietrza węgiel w postaci sadzy atmosferycznej, żeby przerobić go na pigment w designerskich kafelkach. W Startup zaangażowane są niemal wszystkie osoby niezbędne do zrealizowania takiego przedsięwzięcia. Od projektantów, którzy ustalają design płytek, przez inżynierów, którzy je tworzą, po architektów, którzy wkomponowują je w otaczającą nas rzeczywistość. Skąd się jednak bierze węgiel i kto go odzyskuje z powietrza?
Jak powstają kafelki z pyłu atmosferycznego?
W celu upcyklingu węgla rozproszonego w powietrzu, Carbon Craft Design wszedł w kolaborację z doświadczoną w tym zakresie firmą Graviky Labs (współtwórcą m.in. świetnie prosperującego Air Ink). Ich działająca już technologia sekwestracji węgla stwarza bowiem ogrom możliwości dla wykorzystania sadzy atmosferycznej. Artystyczne i zaangażowane ekologicznie płytki to tylko jedno z nich.
Graviky Labs używa filtrów do wychwycenia z powietrza zanieczyszczeń, a następnie odseparowuje z nich metale ciężkie i inne szkodliwe substancje. Carbon Craft Design łączy tak pozyskany węgiel w sproszkowanej formie z odpadami cementowymi i marmurowymi z kamieniołomów. Z tej mikstury powstają monochromatyczne, piękne kafelki.
Wszystkie kafelki z pyłu niegdyś zanieczyszczającego powietrze, są robione ręcznie, tradycyjną metodą. Jak przyznają pomysłodawcy, stworzenie receptury, która pozwoliłaby na skuteczne i efektywne połączenie pyłu węglowego z nośnikiem, a następnie produkcję wytrzymałych płytek, było sporym wyzwaniem. Po kilku próbach udało się jednak wypracować metodę, która nie tylko przynosi świetne efekty, ale też jest mniej emisyjna niż popularne technologie. Naturalnie – w końcu takie rozwiązanie ma sekwestrować zanieczyszczenia, a nie je generować.
Carbon Craft Design w liczbach i w przyszłości
Według obliczeń Carbon Craft Design, jeden kafelek zamyka w swojej formie równowartość 5 kg wyemitowanego CO2. Dla lepszego zobrazowania – jedna płytka to ponoć 15 min jazdy silnie zanieczyszczającym powietrze samochodem.
Twórcy startupu dbają o to, żeby większość komponentów niezbędnych do wytworzenia kafelków z pyłu węglowego – nie tylko sam węgiel – pochodziła z odzysku. Najbliższym celem jest osiągnięcie udziału materiałów z recyklingu na poziomie minimum 70%.
Niestety niewielka skala produkcji jest póki co pewną barierą w popularyzacji tego rozwiązania. Gotowy produkt jest na ten moment dostarczany architektom i sprzedawcom detalicznym w cenie $29 za metr kwadratowy. To sporo w porównaniu z większością płytek ceramicznych dostępnych na rynku. Pomysłodawca całego przedsięwzięcia, Tejas Sidnal, zapewnia jednak, że produkcja jest skalowalna i wraz z rozwojem cena kafelków będzie spadać. Jak twierdzi, zrównoważone rozwiązania nie mogą być dostępne tylko dla elit [2].
Źródła
[1] Roser M., Ritchie H., 2019: Outdoor Air Pollution. Our World in Data [dostęp 08.09.2021].
[2] Gerretsen I., 2021: This company is making building tiles out of polluted air. CNN [dostęp 08.09.2021].