Sąsiedzka wymiana roślin w Warszawie (i nie tylko)

Zastanawialiście się kiedyś, co zrobić z roślinami, które były nietrafionym prezentem, za bardzo się rozrosły albo okazały się ulubionym przysmakiem waszego wszędobylskiego kota? A może chcielibyście powiększyć swoją kolekcję o nowego, zielonego domownika, ale nie bardzo wiecie skąd go wziąć? Sąsiedzka wymiana roślin może być świetnym pomysłem. Dzięki niej, zamiast wyrzucać albo kupować, można podarować roślinie drugie życie. Takich miejsc jest coraz więcej. W ubiegłym roku powstał w Warszawie Punkt Sąsiedzkiej Wymiany Roślin – w ślad za nim poszło wiele innych lokalizacji w stolicy (i nie tylko). Chociaż roślinami można wymieniać się od wielu lat na dedykowanych wydarzeniach, od momentu powstania stacjonarnego punktu na Ursynowie, tego typu inicjatyw jest coraz więcej i zyskują coraz większą popularność.

Sąsiedzka wymiana roślin w Warszawie

Zdecydowanie najbardziej znanym miejscem w stolicy, gdzie odbywa się sąsiedzka wymiana roślin, jest punkt w Miejscu Aktywności Lokalnej (MAL) przy ul. Kołbuckiej na Ursynowie. Punkt założyły na początku kwietnia ubiegłego roku dwie miłośniczki roślin. Dzięki ich społecznemu zaangażowaniu, wszyscy chętni – nie tylko mieszkańcy Ursynowa – mogą zarówno oddać swoje kwiaty (lub szczepki, sadzonki, pędy do ukorzenienia), jak i adoptować rośliny pozostawione wcześniej w na specjalnym regale.

Drugim tego typu miejscem, które zachęca do wymieniania się roślinami, jest kawiarnia MokoTuff. Jednorazowa akcja, kiedy niepotrzebny kwiatek można było wymienić na darmową kawę, przerodziła się w stały Punkt Adopcji i Wymiany Roślin „Zielony MokoTuff”. To jednak nie tylko sąsiedzka wymiana roślin. Do lokalu trafiają też rośliny znalezione np. na śmietniku, które otrzymują nową doniczkę w duchu zero waste i szansę na znalezienie nowego właściciela. Zielony MokoTuff nie mniej chętnie przyjmuje wszystkie niezbędne do dbania o rośliny akcesoria.

rośliny doniczkowe

Sąsiedzka wymiana roślin ma się świetnie też na Białołęce – tutaj są aż trzy działające punkty. Rośliny możemy oddać (i adoptować) w lokalu 3 Pokoje z Kuchnią (ul. Głębocka 84), Ekofrajda (ul. Porajów 12) i EchMech (ul. Krokwi 36).

Galeria Łomianki inspiruje do działania

Inspiracją dla niektórych z warszawskich inicjatyw był punkt wymiany roślin, który powstał na początku ubiegłego roku w Łomiankach. Wyjątkowo jak na tego typu miejsce zaangażowana społecznie i proekologicznie Galeria Łomianki, udostępnia część przestrzeni do zagospodarowania przez klientów.

W ten sposób, w tzw. “Współdzielni” w galerii handlowej, organizowane są warsztaty, można wymieniać się książkami, a także adoptować rośliny. Działa to podobnie jak w innych miejscach – pomysłodawcy zachęcają jednak, żeby częściej oddawać naddatkowe kwiaty (bo chętnych na adopcję jest naturalnie więcej).

Sąsiedzka wymiana roślin na trochę innych zasadach

Oczywiście tego typu kreatywne (i zwyczajnie dobre) inicjatywy nie są domeną naszej stolicy. W Krakowie, dla przykładu, kwiaty można oddać do adopcji i adoptować za pośrednictwem Schroniska dla niechcianych roślin, powstałego z inicjatywy Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej. Schronisko ma całkiem długą historię, powstało bowiem już w 2011 roku – co czyni go prawdopodobnie najstarszym przedsięwzięciem tego typu w kraju. Funkcjonuje ono jednak inaczej niż pozostałe projekty. Nie ma tutaj bowiem jednego, stałego miejsca, a szereg ludzi-pośredników, którzy dają roślinom dom tymczasowy i szukają nowego właściciela. Nie ma też samowolki, są za to ściśle określone reguły adopcji i regulamin.

Schronisko dla roślin działa świetnie – i to w całym kraju. Jego oddziały (do których kontakt można znaleźć na facebooku), funkcjonują w Chorzowie, Czeladzi, Katowicach, Łodzi, Olkuszu, Olsztynie, Opolu, Siemianowicach Śląskich, Trójmieście, Wrocławiu i Warszawie.

W wielu miastach odbywają się też cykliczne wydarzenia, w ramach których można wymienić się roślinami. Warto zatem śledzić i wspierać lokalne inicjatywy!

  Podziel się swoją opinią

  Dodaj Odpowiedź

  EcoReactor
  Logo
  Login/Register access is temporary disabled
  Compare items
  • Total (0)
  Compare
  0