Warszawski Park Centralny – projekt społeczny

Kto mieszka lub kiedykolwiek odwiedził Warszawę, ten wie, jak bardzo głośne i szare jest jej ścisłe centrum. W końcu zmobilizowała się grupa ludzi, którzy chcą beton zamienić na drzewa. Zadbać o izolację akustyczną, cień, czystsze powietrze i bioróżnorodność w miejskim ekosystemie stolicy. Chcą stworzyć Warszawski Park Centralny.

O projekcie z inicjatywy Jana Śpiewaka, prezesa Stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, zrobiło się głośno w mediach społecznościowych już na początku bieżącego roku. Zachwyt wzbudziła przede wszystkim piękna wizualizacja autorstwa dwóch młodych architektów: Patrycji Stołtny oraz Michała Sapko. Wizja Warszawskiego Parku Centralnego na podobieństwo Central Parku w Nowym Jorku, Hyde Parku w Londynie czy Tiergarten w Berlinie, niewątpliwie robi wrażenie i napawa dumą. Jednak sama wizualizacja niewiele nam mówi.

Jakie są założenia Parku Centralnego?

Projekt parku zakłada stworzenie ok. 20 ha terenów zielonych w miejsce niezbyt reprezentatywnego placu okalającego aktualnie ikonę Warszawy, Pałac Kultury. Według wizji twórców, na tym obszarze miałoby zostać posadzonych ponad tysiąc drzew i prawie 10 tys krzewów. Dodatkowo, potencjalnie zakłada się też kilka oczek wodnych i aleje spacerowe. Oczywiście przestrzeń miałaby być otwarta dla wszystkich – stanowić bezpieczne i przyjemne miejsce rekreacji i odpoczynku.

Jeśli chodzi o konkretne informacje, to by było na tyle – na razie nic więcej nie wiadomo. Chociaż już pojawiają się apele do polityków, projekt jest oddolną inicjatywą i wymaga zaangażowania społecznego, żeby mógł zostać rozpatrzony na wyższych szczeblach. Na oficjalnej stronie Warszawskiego Parku Centralnego dostępna jest do podpisania petycja, która jest pierwszym krokiem do realizacji wizji “zielonego serca Warszawy”.

plac defilad plan

Jakie są szanse na realizację projektu?

Chociaż wizja Warszawskiego Parku Centralnego zyskała ogromny rozgłos i szerokie poparcie (na oficjalnym wydarzeniu zaangażowanych jest łącznie 40 tys osób), nie wiadomo jaka jest jego przyszłość. Problem stanowi fakt, że w listopadzie ubiegłego roku, rozstrzygnięto już konkurs na zagospodarowanie Placu Defilad (który również jest objęty projektem Parku Centralnego). Wybrano 5 projektów, z których niestety żaden nie zakłada zbyt dużej ilości zieleni, a raczej nowoczesne instalacje – w tym miejscu powstaje bowiem także Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nie ulega wątpliwości, że jedna z konkursowych propozycji zostanie finalnie zrealizowana, co oczywiście stawia powstanie Warszawskiego Parku Centralnego pod znakiem zapytania. Przynajmniej w tej zachwycającej formie, jaka zaprezentowana została na wizualizacji. Dużo jednak zależy od poparcia społeczeństwa i mieszkańców stolicy, warto zatem zajrzeć na stronę z petycją Parku Centralnego.

Źródła:
https://parkcentralny.pl/
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wybrane-projekty-na-plac-centralny-w-warszawie/q2hyl1e

  Podziel się swoją opinią

  Dodaj Odpowiedź

  EcoReactor
  Logo
  Login/Register access is temporary disabled
  Compare items
  • Total (0)
  Compare
  0