Jak pomóc zwierzętom z Ukrainy?

Agresja Rosji na Ukrainę i w konsekwencji wybuch kolejnej, bezsensownej wojny na i tak już przepełnionym konfliktami świecie, pociąga za sobą niezliczone tragedie ludzkie i pozaludzkie. Zwierzęce cierpienie zwykło być w takiej sytuacji ukryte dla naszych oczu – dzisiaj jednak wielu z nas zauważa, że ofiarami wojny są nie tylko ludzie. Ofiarom tym, naturalnie, także należy się pomoc. Naszego wsparcia w tym trudnym czasie potrzebują zarówno zwierzęta, które uciekają razem z opiekunami w poszukiwaniu bezpieczeństwa, jak i zwierzęta, które pozostały w objętej wojną Ukrainie, zamknięte w schroniskach, sanktuariach, na farmach. W artykule zamieściliśmy kilka porad dotyczących efektywnej pomocy zwierzętom z Ukrainy, przykłady akcji, które możemy podjąć, a także spis organizacji, które angażują się w działania pomocowe (wraz z podsumowaniem możliwych form wsparcia).

Pomagajmy z głową

Chęć niesienia pomocy pojawia się często w nagłym przypływie powodowanym silnym wzburzeniem emocjonalnym. Jest to naturalny i niewątpliwie potrzebny mechanizm, jednak zapał do działania, którego motywacją są wyłącznie emocje, co do zasady szybko gaśnie i przynosi relatywnie niewielki, krótkotrwały efekt.

bezdomne psy w Ukrainie

Postarajmy się zatem zatrzymać na chwilę i zastanowić, jakie działanie w obrębie naszych możliwości będzie najbardziej efektywne? Czy nasze pieniądze, przekazane na inną zbiórkę/akcję nie uratują więcej żyć? Działanie w pojedynkę na pewno będzie lepszym rozwiązaniem, niż przyłączenie się do skoordynowanej akcji? Czy aby na pewno mamy wystarczająco dużo siły, zasobów i wiedzy, żeby podjąć się czegoś i unieść tego konsekwencje?

Wsparcie może mieć naprawdę różną formę: rzeczową, finansową, wolontaryjną. Każda pomoc jest dzisiaj na wagę złota. Najważniejsze, to zastanowić się nad efektywnością naszych działań, liczyć się ze swoimi możliwościami i nieść pomoc na ich miarę.

W tej wyjątkowej sytuacji, kiedy działania pomocowe kierujemy w stronę ofiar dynamicznej i nieprzewidywalnej wojny, warto pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach.

Po pierwsze: nie działajmy na własną rękę.

Jeśli możemy, szukajmy skoordynowanych akcji, do których możemy się przyłączyć i wspierajmy fundacje, które mają doświadczenie w pomaganiu zwierzętom. Ma to zastosowanie zarówno w przypadku pomocy bezpośredniej (np. na dworcach w dużych miastach), jak i zbiórek rzeczowych, transportu zwierząt z ukraińskiej granicy w głąb kraju i przewożenia zapasów z Polski do Ukrainy. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego zamieszania i przeszkadzającej krzątaniny, składowania rzeczy nieużytecznych zamiast tych, które są realnie potrzebne, tłoku przy granicy, który utrudnia procedury osobom w potrzebie, a może nawet zagrożenia dla własnego życia.

wolontaryjna pomoc zwierzętom z ukrainy

Innymi słowy – jeśli chcemy zapisać się na wolontariat i rozdawać uchodźcom transportery czy karmę, nawiążmy kontakt z organizacją, która szuka chętnych rąk do pomocy. Podobnie, jeśli mamy wykształcenie weterynaryjne lub technika weterynarii – zgłośmy się do organizacji, która wskaże nam, gdzie aktualnie tego typu wsparcie jest najbardziej deficytowe. Jeśli chcemy kupić karmę lub akcesoria dla zwierząt, zanim zrobimy zakupy, dowiedzmy się co w danej chwili jest rzeczywiście potrzebne (być może fundacja, którą chcemy wesprzeć, ma w planach większe zakupy i logistycznie lepiej będzie dla niej przyjąć od was pieniądze?). Jeśli mamy wolny czas, dysponujemy samochodem i chcemy pomóc w transporcie zwierząt spod granicy – ponownie, zapytajmy najpierw, czy taki transport jest potrzebny. Korki przy przejściach granicznych są realnym problemem i ani jedno zbędne auto więcej nikomu nie służy. Jeśli w skoordynowanych akcjach transportowych nie potrzeba więcej kierowców, pieniądze, które byśmy przeznaczyli na paliwo możemy przekazać tym, którzy już biorą w nich udział, a czas, który zajęłoby nam przejechanie kilkuset kilometrów możemy przeznaczyć na wolontariat np. w punkcie czasowego pobytu uchodźców.

Bądźmy na bieżąco

Jakkolwiek chcemy pomóc zwierzętom z Ukrainy, zawsze najpierw poświęćmy chwilę na sprawdzenie, jakie wsparcie jest rzeczywiście potrzebne. W tym celu polecamy prześledzić – i aktywnie śledzić – profile organizacji w mediach społecznościowych (lista zaangażowanych w działania pomocowe poniżej).

uchodźca z Ukrainy ze zwierzętami

Oprócz tego, warto zajrzeć na facebookowe grupy, na których publikowane są komunikaty o potrzebnej pomocy, aktualnych zbiórkach i adopcjach:

  • Pomoc dla zwierząt w Ukrainie || Допомога домашнім тваринам в Україні 
  • Zwierzęta z Ukrainy potrzebujące pomocy- тварин з України, які потребують
  • Kynolodzy – Kynologom na Ukrainie
  • ZWIERZĘTA Z UKRAINY
  • Behawioryści kotów – Ukrainie
  • Zwierzęta z Ukrainy POMOC TRANSPORT Звірі з України. Допомога і транспорт
  • Pomoc dla Ukrainy🇺🇦 Допомога Україні: mieszkanie oraz inna pomoc obywatel (ogólna grupa pomocowa)

Pomyślmy dwa razy, zanim przyjmiemy zwierzę pod swój dach

Jedną z częściej podejmowanych akcji na rzecz zwierząt z Ukrainy jest przyjmowanie pod swój dach pozaludzkich uchodźców. Adopcja zwierzęcia w potrzebie jest niewątpliwie pięknym gestem, ale jest też dużą odpowiedzialnością. Wymaga od nas czasu, cierpliwości, pieniędzy na utrzymanie i leczenie, niekiedy zmiany trybu życia i wyrzeczeń – a wdzięczności od adoptowanej istoty nie należy oczekiwać. Jeśli jesteśmy gotowi podjąć się takiego przedsięwzięcia i zdajemy sobie sprawę ze wszystkich potencjalnych konsekwencji, zróbmy to.

Zamiast jednak adoptować zwierzę przyjeżdżające bezpośrednio z Ukrainy, adoptujmy rezydenta jednego z polskich schronisk (najlepiej prowadzonych przez fundację, która podejmuje się ratowania przybyłych zza naszej wschodniej granicy). Zwierzęta, które już jakiś czas spędziły pod opieką weterynarzy i wolontariuszy, są zazwyczaj przebadane na wypadek nosicielstwa chorób zakaźnych, zaczipowane i wykastrowane, a ich preferencje i charakter są przynajmniej częściowo znane. Adoptując zwierzę z takiego miejsca znamy jego stan zdrowia i uwarunkowania psychofizyczne. Istnieją zatem większe szanse, że adopcja będzie “trafiona”, zwierzę nie okaże się ponad miarę dla nas problematyczne i nie wróci po jakimś czasie z powrotem do przytuliska. Co więcej, w ten sposób zwolnimy w fundacyjnych zasobach miejsce dla zwierzęcia, które wymaga przystosowania do nowych warunków, leczenia, a być może nawet przepracowania traumy przy asyście specjalisty.

Organizacje, które pomagają zwierzętom z Ukrainy i jak je wesprzeć

Jeśli po przestudiowaniu poniższej listy wciąż nie możecie zdecydować się, którą organizację wesprzeć, starajcie się wybrać tę, która na wsparcie ma największą wolną przestrzeń (np. jej zbiórki są najmniej dofinansowane, a ręce do pomocy najbardziej deficytowe).

Naturalnie organizacji zaangażowanych w pomoc zwierzętom z Ukrainy jest znacznie więcej niż to, co zebraliśmy na poniższej liście. Jeśli chcecie udzielać się wolontaryjnie, a nie po drodze wam z żadną z przytoczonych fundacji, po prostu zapytajcie lokalne organizacje prozwierzęce czy – i w jakiej formie – potrzebują aktualnie pomocy.

Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!

Viva! przyjęła do swojego schroniska w Korabiewicach już ponad 50 zwierząt z Ukrainy (i na tym nie koniec). Prowadzi zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt z Ukrainy, które rozdaje ich właścicielom w punktach recepcyjnych, a także przekazuje do magazynów, skąd ruszają dalej z konwojami pomocowymi za naszą wschodnią granicę.

Dary można przekazywać do biura fundacji:

  • ul. Kawęczyńska 16/39, 03-772 Warszawa (od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17).

Fundację można także wesprzeć finansowo:

  • przelew: Fundacja Viva
    53 1500 2080 1220 8000 0100 0000 (z dopiskiem “darowizna – UA”)
    IBAN/BIC: PL53150020801220800001000000
    swift: WBKPPLPP
  • PayPal: [email protected]
  • 1% podatku: KRS 0000135274
  • dedykowana zbiórka na Pomagam.pl

Viva! zachęca też do zaangażowania się w inne formy pomocowe. Możemy włączyć się w szukanie domów dla zwierząt przebywających w Korabiewicach udostępniając posty adopcyjne lub wydrukować i powiesić plakaty informujące o możliwych formach wsparcia zwierząt z Ukrainy (do pobrania tutaj).

OTOZ Animals

OTOZ Animals przyjmuje do swojego przytuliska zwierzęta z ukraińskich schronisk i – po zakończeniu kwarantanny oraz przeprowadzeniu niezbędnych badań i zabiegów – szuka dla nich domów stałych. Lokalne oddziały organizują także zbiórki i konwoje, które transportują je do schronisk w Ukrainie (ostatni transport z Gliwic zawiózł 3 tony darów).

Dary (karma i transportery dla psów i kotów) można przekazywać w następujących lokalizacjach:

  • Województwo pomorskie:
    • Bojano: siedziba OTOZ Animals ul. Rzemieślnicza 2, 84-207
    • Gdynia: schronisko dla zwierząt Ciapkowo ul. Małokacka 3A, 81-654
    • Tczew: schronisko dla zwierząt ul. Malinowska 24, 83-110 Tczew
    • Słupsk: Centrum Organizacji Pozarządowych ul. Niedziałkowskiego 6, 76-200 Słupsk
  • Województwo podkarpackie:
    • Sanok:
      • 1. Centrum Informacji Turystycznej ul. Rynek 14, 38-500 Sanok
      • 2. Butik Beliss Boutique ul. Cerkiewna 1, 38-500 Sanok
      • 3. Kwiaciarnia Nerina ul. Krakowska 2, 38-500 Sanok
      • 4. Restauracja Pierwsze Piętro ul. Rynek 12 Lesko czynna 13-19 codziennie z wyjątkiem wtorku, 38-500 Sanok
  • Województwo śląskie:
    • Lubliniec:
      • 1. Pub Czarny Kot, Pl. Konrada Mańki 4, 42-700 Lubliniec
      • 2. Sklep obuwniczy LIBERO, Pl. Kopernika 5, 42-700 Lubliniec
    • Racibórz:
      • budynek byłego Gimnazjum nr 5, ul. Opawska 81, 47-400 Racibórz (wymagany wcześniejszy kontakt telefoniczny 606 906 986).

Fundację można także wesprzeć finansowo:

  • przelew: OTOZ Animals
    55 1020 1853 0000 9902 0069 5668
    swift: BPKOPLPW
  • PayPal
  • 1% podatku: KRS 0000069730

Więcej informacji tutaj.

Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE

Fundacja, oprócz bezpośredniej opieki nad zwierzętami przetransportowanymi z Ukrainy, pełni dyżury pomocowe w miejscach, które najbardziej tego potrzebują. Wolontariusze rozdają potrzebującym karmę, akcesoria i artykuły higieniczne, które zbierane są bezpośrednio od darczyńców oraz za pośrednictwem zbiórek.

Dary rzeczowe można przesyłać na adres:

  • Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE
    ul. Elizy Orzeszkowej 4,
    20­-435 Lublin
    tel. 690280455

Fundację można także wesprzeć finansowo:

  • przelew: Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE
    85 1240 2500 1111 0010 6577 4129
    IBAN / BIC PL 85 1240 2500 1111 0010 6577 4129
    swift: PKOPPLPW
  • PayPal: [email protected]
  • 1% podatku: KRS 0000588055
  • dedykowana zbiórka na ratujemyzwierzaki.pl

EX LEGE można wesprzeć również wolontaryjnie (ankieta do zapisów tutaj) oraz adoptując jako dom tymczasowy lub stały zwierzęta będące pod ich opieką.

Fundacja Centaurus

Osoby zaangażowane w działalność fundacji organizują konwoje transportujące psy z ukraińskich schronisk do Polski, a także przewożą dary dla zwierząt, które pozostają w kraju ogarniętym wojną. W tym celu uruchomiona została specjalna zbiórka. Wolontariusze z ramienia Centaurusa stacjonują od kilku tygodni w Medyce.

Centaurus organizuje weekendowe zbiórki karmy i akcesoriów we Wrocławiu oraz spontanicznie poszukuje wolontariuszy do pomocy. W celu poznania dat i miejsca zbiórek, należy śledzić fanpage fundacji na facebooku.

Dary można wysyłać na adres:

  • Fundacja Centaurus
    Walbrzyska 6-8,
    52-314 Wrocław

Fundację można wesprzeć też finansowo:

  • przelew: Fundacja Centaurus
    15 1020 5226 0000 6002 0220 0350 (z dopiskiem “psy Ukraina” lub “Ukraina”)
    IBAN: PL15102052260000600202200350
    swift: BPKOPLPW
  • PayPal
  • 1% podatku: KRS 0000225394
  • darowiznę można przekazać także bezpośrednio przez stronę fundacji
  • SMS o treści UKRAINA
    pod numer 7412 (koszt 4,92 z VAT) lub:
    7910 (koszt 11,07 z VAT);
    91950 (koszt 23,37 z VAT);
    92400 (koszt 29,52 z VAT).

Fundację można wesprzeć również adoptując zwierzę pozostające pod ich opieką (możliwe są także adopcje wirtualne) lub pożyczając samochód/busa do konwoju pomocowego (w tej sprawie należy pisać SMS na nr. 533 139 632 lub wiadomość prywatną na fb).

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (KTOZ)

KTOZ również organizuje transporty zwierząt z Ukrainy. Pomaga zwierzętom, które zostały poszkodowane (np. ogłuszone wybuchem bomby), poddaje specjalistycznej opiece weterynaryjnej oraz psychologicznej. Organizacja wspiera także finansowo schroniska w Ukrainie.

Celem odciążenia prowadzonego przez KTOZ schroniska można adoptować od nich zwierzę (możliwa także adopcja wirtualna).

Fundację można wesprzeć też finansowo:

  • przelew: KTOZ
    83 2030 0045 1110 0000 0390 3540
  • 1% podatku: KRS 0000044704
  • dedykowana zbiórka na pomagam.pl

Fundacja dla Szczeniąt Judyta

Fundacja przyjmuje pod swoje skrzydła poszkodowane, wycieńczone, cierpiące psy z Ukrainy. Zapewnia im kompleksowe leczenie i otacza troskliwą opieką.

Dary rzeczowe (lista aktualnie potrzebnych rzeczy dostępna jest tutaj) można przesyłać na adres:

  • Fundacja dla Szczeniąt Judyta
    Wola Wodzyńska 25,
    06-456 Ojrzeń

Fundację można też wesprzeć finansowo:

  • przelew: Fundacja dla Szczeniąt Judyta
    22 1160 2202 0000 0003 2388 6706 (z dopiskiem “Psy z Ukrainy”)
    IBAN: PL 34116022020000000484127774S
    swift: BIGBPLPW
  • PayPal: [email protected]
  • 1% podatku: KRS 0000672078
  • dedykowana zbiórka na ratujemyzwierzaki.pl
  • wsparcie bezpośrednio na stronie

Fundacja zachęca także do adopcji swoich podopiecznych celem zwolnienia miejsca dla czworonogich uchodźców z Ukrainy.

Pogotowie dla Zwierząt

Stowarzyszenie zapewnia opiekę i bezpieczeństwo setkom zwierząt przywiezionych ze schronisk w Ukrainie. Celem zagwarantowania miejsca czworonożnym uchodźcom, zbiera fundusze na rozbudowę azylu, leczy poszkodowane psy, poddaje je kwarantannie i przygotowuje do adopcji. Pogotowie dla zwierząt organizuje także transporty dla psów, które wałęsają się (często porzucone) po ulicach ukraińskich miast.

Fundację można wesprzeć finansowo:

  • przelew: Pogotowie dla Zwierząt
    66 1090 2590 0000 0001 4676 1167 (z dopiskiem “ratunek dla psów z interwencji”)
    IBAN: PL66 1090 2590 0000 0001 4676 1167
    swift: WBKPPLPP
  • PayPal
  • 1% podatku: KRS 0000262818
  • dedykowana zbiórka na ratujemyzwierzaki.pl

Osoby, które są gotowe adoptować psa pozostającego pod opieką Pogotowia dla Zwierząt (szczególnie tego z Ukrainy) proszone są o kontakt pod adresem [email protected]. Stowarzyszenie zapewnia nieodpłatny transport psa w każde miejsce w Polsce.

Fundacja Złap Dom

Fundacja złap dom przekazuje dary rzeczowe potrzebującym zwierzętom pozostającym w Ukrainie, rozdaje na dworcach transportery i czipuje zwierzęta przybywające do Polski. Wolontariusze przy asyście weterynarzy odbierają też zwierzęta z granicy (przetransportowane z ukraińskich schronisk) i dają im schronienie.

Fundację można wesprzeć finansowo:

  • przelew:
    14175000120000000034954674
    IBAN: PL 14175000120000000034954674
    swift: PPABLP
  • PayPal: [email protected]
  • dedykowana zbiórka na ratujemyzwierzaki.pl

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ

EKOSTRAŻ organizuje konwoje pomocowe do Ukrainy, daje schronienie zwierzętom stamtąd przywiezionym (aktualnie jest ich w przytulisku ponad 90), a także rozdaje niezbędne akcesoria (głównie transportery) na dworcu we Wrocławiu. Karmą i akcesoriami dla zwierząt stowarzyszenie dzieli się także z Ukraińcami, którym brakuje środków na utrzymanie zwierząt, które u ich boku uciekły przed wojną. W ramach zapewnienia schronienia większej ilości potrzebujących zwierząt, EKOSTRAŻ planuje wynająć lub kupić kontenery mieszkalne, które umieści na terenie swojego ośrodka.

Dary (aktualna lista rzeczy potrzebnych dostępna na fb stowarzyszenia) można przekazywać kurierowi (tel. 883 404 737) lub w punkcie:

  • Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ,
    ul. Miłoszycka 67,
    51-502 Wrocław

Fundację można też wesprzeć finansowo:

  • przelew: Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ
    78 1540 1030 2103 7774 4098 0001
    IBAN: PL78154010302103777440980001
    swift: EBOSPLPW021
  • PayPal
  • 1% podatku: KRS 0000352569
  • dedykowana zbiórka na ratujemyzwierzaki.pl

Fundacja Zwierzęca Polana

Fundacja (przy pomocy kilku innych organizacji, m.in. Jazgot Stowarzyszenie Ochrony Praw Zwierząt, Fundacja Azylu pod Psim Aniołem, Fundacja Serce dla Zwierząt, Fundacja Kundelek, Fundacja Kudłaty Kumpel) organizuje konwoje pomocowe jeżdżące w głąb Ukrainy z niezbędnymi darami rzeczowymi dla tamtejszych schronisk. Zwierzęca Polana prowadzi też zbiórkę, z której środki przekazuje na wsparcie prywatnego schroniska w Ukrainie.

Fundację można wesprzeć finansowo:

  • przelew: Fundacja Zwierzęca Polana
    83116022020000000510523017
  • PayPal: [email protected]
  • 1% podatku: KRS 0000432119
  • dedykowana zbiórka na ratujemyzwierzaki.pl
  • wpłaty bezpośrednio przez stronę fundacji
  • BLIK: 721 225 111

Ponadto, fundacja szuka czasami wolontariuszy do sortowania darów na warszawskim Ursynowie (wszelkich informacji na ten temat należy poszukiwać na fb Zwierzęcej Polany). Osoby dysponujące odrobiną wolnego czasu mogą zostać też e-wolontariuszami fundacji (należy napisać wiadomość prywatną na facebooku).

JAZGOT Stowarzyszenie Ochrony Praw Zwierząt

JAZGOT organizuje pomoc dla schronisk, które nie ewakuowały się z Ukrainy. Zbiera karmę, najpotrzebniejsze leki i akcesoria dla zwierząt, a także niezbędne dary dla ludzi, którzy się nimi opiekują, a następnie wysyła konwoje pomocowe w głąb kraju objętego wojną. Fundacja zbiera zarówno dary rzeczowe, jak i darowizny pieniężne.

Dary (karmę transportery i akcesoria) można przekazywać osobiście w wybranych punktach w Łodzi i okolicach (po adres do wysyłki większej ilości karmy należy kontaktować się bezpośrednio z fundacją):

  • Przychodnie weterynaryjne – Animal Łódź
    ul. Młynarska 29, Łódź
  • Da Grasso Łódź Chojny
    ul. Michała 6, Łódź
  • Da Grasso Aleksandrów Łódzki
    Wojska Polskiego 19, Aleksandrów Łódzki
  • Wyczesane Szczęście
    ul. Zgierska 75/81, Łódź
  • Wyczesani Daria Twardowska – Salon dla psów i kotów
    ul. Mickiewicza 48, Poddębice
  • Nasze stałe miejsce zbiórki Maxi Zoo Polska
    ul. Piłsudskiego 94, Łódź
  • Przystanek ZOO sklep zoologiczny
    ul. 11 listopada 39, Łódź

Fundację można też wesprzeć finansowo:

  • przelew: Stowarzyszenie Ochrony Praw Zwierząt “JAZGOT”
    83 1600 1462 1884 5042 8000 0001
  • dedykowana zbiórka na ratujemyzwierzaki.pl

Ogród Zoologiczny w Poznaniu – Nowe Zoo

Samej idei ogrodów zoologicznych, co do zasady, nie popieramy, jednak nie da się zaprzeczyć, że działania pomocowe ZOO w Poznaniu są w ostatnim czasie nieocenione. Zarząd ogrodu zoologicznego od czasu wybuchu wojny w Ukrainie nieustannie angażuje się w pomoc dzikim zwierzętom pozostającym na terenie objętym konfliktem. Organizowane są zbiórki i konwoje pomocowe transportujące karmę i inne, niezbędne rzeczy do ukraińskich sanktuariów dla dzikich zwierząt. We współpracy z holenderską organizacją Stichting Leeuw, dzikie kotowate i psowate przewożone są też do bezpiecznych azylów za zachodnią granicą Ukrainy (w Polsce, Belgii, Holandii i Hiszpanii). Poznańskie zoo przy okazji nie odmawia pomocy także zwierzętom domowym.

Ogród zoologiczny w Poznaniu można wesprzeć finansowo:

  • przelew: Ogród Zoologiczny w Poznaniu
    98 1020 4027 0000 1602 1441 7713
    IBAN: PL 98 1020 4027 0000 1602 1441 7713
    swift: BPKOPLPW

Ogólnopolska zbiórka na pomoc zwierzętom z Ukrainy

Jeśli nie wiecie, którą organizację wesprzeć, Fundacja RatujemyZwierzaki.pl uruchomiła ogólnopolską zbiórkę funduszy na pomoc zwierzętom z Ukrainy. Fundacja współpracuje ściśle z różnymi organizacjami, przekazuje im zakupione dary oraz pieniądze na działania pomocowe.



Z inicjatywy RatujemyZwierzaki.pl wynajęty został także magazyn na dary (którym aktualnie koordynuje Fundacja Mikropsy). Magazyn znajduje się przy ulicy Kosmatki 2 w Warszawie (magazyn LessMess). Dary można przynosić tam bezpośrednio.

Organizacje i schroniska w Ukrainie, którym możemy pomóc

Oprócz pomocy organizacjom prozwierzęcym z Polski, pomóc możemy także bezpośrednio organizacjom ukraińskim, które pozostały w wojennym chaosie, żeby nieść pomoc potrzebującym zwierzętom.

Wsparcie finansowe możecie przesyłać m.in. do:

  • Ukrainian Association of Animal Defenders (organizacja, niesie pomoc schroniskom w Ukrainie) :
    • za pośrednictwem strony internetowej
  • UAnimals (organizacja, wspiera schroniska na miejscu, dowozi karmę i koordynuje ewakuację zwierząt) :
  • Shelter Ugolyok (schronisko)  :
  • Shelter Friend (schronisko, pomaga i daje schronienie poszkodowanym, rannym zwierzętom w Dniepropetrowsku)  :
  • Kyiv Animal Rescue (schronisko, pozostaje w gotowości i pomaga w sytuacjach krytycznych) :
    • przelew (wszelkie dane dostępne są tutaj)
    • Patreon
  • Vet Crew (dwójka lekarzy weterynarii, którzy udzielają pomocy potrzebującym zwierzętom w Ukrainie – głównie nieudomowionym)  :
    • przelew (wszelkie dane dostępne tutaj)
    • PayPal: [email protected]
    • Patreon
    • kryptowaluty (BTC, ETH, Dash, LTC – adresy portfeli dostępne tutaj)
  • Gostomel Shelter (schronisko)  :
    • bezpośrednio przez stronę
    • Patreon
  • Happy Paw (fundacja, prowadzi schronisko dla zwierząt, wspiera darami i pomocą weterynaryjną kilkadziesiąt przytulisk w Ukrainie)  :
    • przelew (wszelkie informacje tutaj)
    • za pośrednictwem strony internetowej
    • PayPal: [email protected]
    • Patreon
  • Shelter Sirius (schronisko, organizuje transport zwierząt poza teren objęty wojną)  :
    • PayPal
    • zbiórka na kindrace.com
  • Bear Sanctuary Domazhir (sanktuarium dla niedźwiedzi uratowanych ze złych warunków w niewoli) :
    • za pośrednictwem strony internetowej

Ponadto organizacja Czarna Owca Pana kota organizuje zbiórkę dla aktywistek prozwierzęcych z Charkowa i Zaporoża, które na miejscu pomagają poszkodowanym zwierzętom.

Co jeszcze możemy zrobić?

Wolontariat, dotacje pieniężne i dary rzeczowe to najprostsze – i w tym przypadku jedne z najbardziej skutecznych – działań jakie możemy podjąć jako osoby prywatne. To jednak nie jedyne, w co możemy się zaangażować.

jak pomóc zwierzętom z ukrainy

Na stronie Fundacji Pegasus znajduje się petycja w sprawie natychmiastowego uproszczenia procedur wwozu WSZYSTKICH zwierząt do Polski. To niezwykle ważne – ludzie uciekający z obszaru wojny nie mogą aktualnie zabrać ze sobą koni i innych zwierząt gospodarskich. Są one jednak nie mniej ważne i nie możemy o nich zapomnieć.

Jeśli możemy pomóc w jakikolwiek inny sposób lub chcemy zgłosić swoją gotowość do pomocy tam, gdzie w danej chwili będzie najbardziej potrzebna, można zapisać się na listę na stronie zwierzetazukrainy.pl.

    Podziel się swoją opinią

        Dodaj Odpowiedź

        EcoReactor
        Logo
        Login/Register access is temporary disabled
        Compare items
        • Total (0)
        Compare
        0