Filmy o weganizmie, które pomagają zrozumieć problem hodowli i konsumpcji zwierząt

23 marca 2021

/

Komentarze: 0

/

Autor: Emilia Obluska

Weganizm to nie tylko dieta. To bardzo ważny – jeśli nie najważniejszy – indywidualny wybór, którego możemy dokonać w XXI wieku. Dla samych siebie i dla reszty świata ożywionego. Dzisiaj dieta roślinna staje się sukcesywnie coraz bardziej popularna zarówno wśród osób, które chcą dbać o własne zdrowie, jak i tych, które troszczą się o środowisko czy etyczne traktowanie zwierząt. Jeśli jesteście tutaj, bo chcecie zgłębić któryś z tych aspektów weganizmu, to dobrze trafiliście. Zebraliśmy dla was najważniejsze filmy o weganizmie, które pomogą wam zrozumieć problem hodowli i konsumpcji zwierząt w każdym z tych wymiarów.

Naszą listę polecamy też przejrzeć osobom zaangażowanym, które szukają przystępnego sposobu na edukację innych w zakresie zdrowia, ekologii czy praw zwierząt (lub wszystkiego naraz). Możecie podesłać ją znajomym, którzy cały czas się wahają lub rodzinie, która być może nadal nie rozumie waszych wyborów. Mamy nadzieję, że teraz już nie będzie wątpliwości!

WAŻNE: zdecydowana większość filmów dostępna jest jedynie w języku angielskim, część z nich za niewielką opłatą.

Filmy o weganizmie w kontekście zdrowia

Nie jest wiedzą nową, że pełnowartościowa dieta jest jednym z filarów zdrowego życia. Wielu ekspertów i światowych organizacji przyznaje dzisiaj, że dieta roślinna nie tylko jest odpowiednia na każdym etapie życia człowieka, ale jest też jednym z najlepszych wyborów, jakich możemy dokonać w trosce o własny organizm. Poniższe filmy o weganizmie skupiają się na zaletach diety roślinnej względem diety “tradycyjnej”, obfitującej w produkty odzwierzęce.

W tym momencie warto zaznaczyć, że powinien to być dla was jedynie wstęp do dalszego pogłębiania wiedzy w oparciu bezpośrednio o źródła naukowe. Mając to na uwadze – odkrywczego oglądania!

The Game Changers

The Game Changersz 2018 roku to film, który wywołał chyba najwięcej (mainstreamowego) zamieszania spośród wszystkich dokumentów dotyczących diety roślinnej i weganizmu. Stało się tak najpewniej za sprawą znanych na całym świecie osobistości, które uczestniczyły w jego produkcji. Wśród nich znalazł się m.in. James Cameron i Arnold Schwarzenegger. Film przełamuje stereotyp “prawdziwego mężczyzny” jedzącego mięso i słabeusza wegetującego na roślinach. Na przykładzie światowej sławy sportowców przedstawia benefity wartościowej diety roślinnej.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 48 min.
Gdzie obejrzeć: Netflix, Youtube, Vimeo, Amazon, iTunes.

Forks Over Knives

Forks Over Knivesz 2011 to pierwszy film dokumentalny o międzynarodowej reputacji, który przedstawia zalety diety roślinnej. Głosem autorytetów ze świata nauki rozjaśnia nieco związek między dietą, a stanem zdrowia ludzkiego organizmu. W przystępny – ale dosadny – sposób prezentuje, jak nasze wybory żywieniowe mogą zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym XXI wieku.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 36 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, iTunes.

Eating You Alive

Eating You Aliveto film z 2016 roku, który bada związek między amerykańskimi nawykami żywieniowymi – takimi jak jedzenie mięsa, nabiału i jajek – a wzrostem liczby chorób przewlekłych. Choroby układu krążenia, cukrzyca czy otyłość to, jak mówią lekarze występujący w filmie, wynik źle dobranego “paliwa”, którym tankujemy swoje ciała.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 52 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, oficjalna strona filmu.

The Invisible Vegan

The Invisible Veganto niezależny film z 2019 roku, który stara się z bliska przyjrzeć niezdrowym nawykom żywieniowym społeczności afroamerykańskiej w Stanach Zjednoczonych. Śledzi historię szkodliwych wzorców żywieniowych i proponuje pełnowartościową dietę roślinną jako rozwiązanie – nie tylko prozdrowotne, ale także adekwatne kulturowo.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Gdzie obejrzeć: Vimeo.

Diet Fiction

Diet Fiction z 2019 roku to film o epidemii otyłości. Rozbija mity dotyczące “cudownych diet” odchudzających i ujawnia manipulacje wielomiliardowego przemysłu dietetycznego. Eksploruje też wpływ otyłości na życie ludzkie. Ponadto twórcy filmu zastanawiają się jak pełnowartościowa dieta roślinna może zaadresować rosnący problem otyłości.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 24 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon.

The Big Fat Lie

The Big Fat Lie z 2018 roku to dokument, który śledzi odkrywanie zalet diety roślinnej przez Nowozelandczyka, który przeżył atak serca. Zmotywowany do zmian, eksploruje sposób na lepsze życie. Jednocześnie łącząc humor i twarde fakty, film wzywa rząd Nowej Zelandii do zaktualizowania swojej polityki zdrowotnej, aby lepiej informować opinię publiczną o chorobach serca, cukrzycy i otyłości oraz nauczyć ludzi, jak zapobiegać chorobom poprzez zdrowe, roślinne odżywianie.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 27 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, Youtube.

PlantPure Nation

PlantPure Nationz 2015 roku to kolejny film ze Stanów Zjednoczonych, który opowiada o problemach zdrowotnych amerykańskiego społeczeństwa. Tym razem jednak dokument zagłębia się też nieco w politykę. Śledząc losy trzech zaangażowanych postaci przedstawia, jak lobbyści przemysłu mięsnego i mleczarskiego blokują edukację i promowanie diety roślinnej.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 35 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon.

Lub tutaj (Youtube):

What The Health

What the Healthto głośny (również ze względu na częściowo negatywny odbiór) film z 2017 roku, który bada korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania diety roślinnej. Co więcej, twórcy skupiają się też na ujawnianiu niechęci organizacji zajmujących się zdrowiem i żywieniem do podkreślania negatywnych skutków spożywania produktów odzwierzęcych.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 37 min.
Gdzie obejrzeć: Netflix, Vimeo.

Lub tutaj (Vimeo):

Filmy o weganizmie w kontekście ekologii

Produkcja zwierzęca to także bardzo duży problem środowiskowy, z czego nadal większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy. Wylesianie, utrata bioróżnorodności, wymieranie gatunków, pustynnienie, zanieczyszczenie gleby, powietrza i oceanów – we wszystkim ma swój (niemały) udział hodowla przemysłowa zwierząt. Poniższe filmy o weganizmie pokazują, jak ważne w kontekście ekologii są nasze indywidualne wybory żywieniowe i jak dużym odciążeniem dla środowiska może być ograniczenie spożycia produktów odzwierzęcych.

Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret z 2014 roku to najbardziej znany i najbardziej kompleksowy film roztrząsający związek między konsumpcją produktów odzwierzęcych, a dewastacją środowiska. Wydźwięk dokumentu jest jasny: jeśli zależy ci na Ziemi i chcesz żyć “eko” nie możesz uczestniczyć w przemyśle zwierzęcym jako jego konsument. Jednocześnie twórca krytykuje największe organizacje proekologiczne za ignorowanie – lub nawet zatajanie – prawdy o wpływie hodowli zwierząt na planetę.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 31 min.
Gdzie obejrzeć: Netflix, Amazon, Youtube, oficjalna strona filmu.

Lub tutaj (cda):

Seaspiracy

Seaspiracy to świeżutki film z marca 2021 roku, kontynuujący narrację Cowspiracy – z tym, że odnośnie oceanów. Zafascynowany morskim życiem mężczyzna śledzi kulisy – mniej lub bardziej legalnych – wielkoskalowych połów ryb. Poruszane w filmie zagadnienia to m.in. przełowienie, przyłów, zmiany klimatu, a nawet handel ludźmi. Twórcy ujawniają, jak bardzo zagrożone jest podwodne życie i co powinniśmy zrobić, żeby zatrzymać dewastację oceanów.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 29 min.
Gdzie obejrzeć: Netflix.

Before The Flood

Before The Flood z 2016 roku nie jest do końca filmem o weganizmie. Przygląda się (oczami Leonardo DiCaprio) zmianom klimatu i katastrofie ekologicznej. Aktor rozmawia z politykami, naukowcami i aktywistami o stanie naszej planety i przyszłości, jaka nas czeka. Dokument uznaje oczywiście trudny do zignorowania związek między hodowlą zwierząt a dewastacją środowiska. Dzięki temu skłania do zastanowienia się nad indywidualnymi wyborami żywieniowymi.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 36 min.
Gdzie obejrzeć: iTunes, Amazon.

Lub tutaj (Youtube):

The Farm In My Backyard

The Farm In My Backyard to krótki – bo zaledwie kilkunastominutowy – film z 2019 roku o hodowli zwierząt futerkowych. Twórcy przyglądają się działalności ferm futrzarskich w Nowej Szkocji, w Kanadzie. Poruszane są nie tylko zagadnienia ekologiczne, jak np. zanieczyszczenie wody, ale także etyczne aspekty produkcji futra i konflikty, które rodzą się wśród lokalnej społeczności.

Zwiastun:

Czas trwania: 16 min.
Gdzie obejrzeć: na oficjalnej stronie.

Lub tutaj (youtube):

A River of Waste: The Hazardous Truth About Factory Farms

A River of Waste to film dokumentalny z 2009 roku opisujący powiązania między przemysłową hodowlą zwierząt, a zanieczyszczeniem środowiska i zdrowiem publicznym. Twórcy rozbijają mit bezpiecznego i sterylnego systemu produkcji żywności w krajach “Globalnej Północy”. Jednocześnie skłaniają do przewartościowania naszego stosunku do produktów odzwierzęcych.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 38 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, Vimeo.

Lub tutaj (Youtube):

Racing Extinction

Racing Extinction z 2015 roku to dokument, który skupia się na utracie bioróżnorodności i zjawisku określanym mianem “szóstego masowego wymierania”. Twórcy śledzą związki przyczynowo-skutkowe między działalnością człowieka, a spadkiem liczebności zwierząt i załamaniem ekosystemów. W jego tworzenie zaangażowali się zarówno przyrodnicy, jak i aktywiści, a nawet artyści.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 34 min.
Gdzie obejrzeć: iTunes, Amazon.

Filmy o weganizmie w kontekście etyki i praw zwierząt

Earthlings

Earthlings to drugi – po The Animals Film z 1981 roku – film obrazujący okrucieństwo człowieka względem innych zwierząt. Ten poruszający i trudny do oglądania dokument z 2005 roku ilustruje przemoc stosowaną wobec zwierząt przez różne branże i instytucje, m.in. w laboratoriach, na farmach przemysłowych, w branży odzieżowej i rozrywce. Film jest bardzo drastyczny, co trzeba mieć na uwadze rozważając seans.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 35 min.
Gdzie obejrzeć: za darmo na oficjalnej stronie filmu.

Land of Hope and Glory

Land of Hope and Glory to film, który powstał w 2017 roku jako odpowiedź na liczne zarzuty względem Earthlings. “Earthlings to przestarzałe nagrania, to się już nie dzieje”, “Earthlings to obrazki z odległych krajów, to się nie dzieje u nas” – z takimi głosami rozprawia się brytyjski dokument prezentując aktualne materiały wideo z ponad 100 placówek zlokalizowanych wyłącznie w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie udowadnia, że okrucieństwo względem zwierząt ma miejsce dokładnie tu i teraz.

Zwiastun:

Czas trwania: 48 min.
Gdzie obejrzeć: na oficjalnej stronie filmu.

Lub tutaj (Youtube):

Dominion

Dominion z 2018 roku jest kolejnym uaktualnieniem słynnego Earthlings. Twórcy używają dronów i ukrytych kamer, aby ujawnić ciemną stronę współczesnej hodowli zwierząt. Film tym samym kwestionuje moralność i zasadność ludzkiej dominacji na świecie. Skupiając się głównie na zwierzętach w przemyśle spożywczym, bada także inne aspekty wykorzystywania zwierząt przez ludzi, w tym w przemyśle odzieżowym, rozrywce i badaniach naukowych.

Zwiastun:

Czas trwania:
Gdzie obejrzeć: na oficjalnej stronie filmu.

Lub tutaj (Youtube):

Lucent

Lucent to film twórców Dominion, nakręcony kilka lat wcześniej, w 2014 roku. W przeciwieństwie do swojego następcy, skupia się jedynie na hodowli świń. Twórcy za pomocą obrazów z ukrytej kamery ujawniają okrucieństwo jakiemu poddawane są świnie na australijskich farmach. Sytuację taką możemy jednak ze spokojem ekstrapolować na resztę bogatych społeczeństw.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 47 min.
Gdzie obejrzeć: na oficjalnej stronie, Vimeo.

Lub tutaj (Youtube):

The Ghosts in Our Machine

The Ghosts in Our Machine z 2013 roku to dokument opowiedziany z nieco bardziej osobistej strony. Film śledzi losy fotoreporterki Jo-Anne McArthur, która poświęca swoje życie dokumentowaniu egzystencji wykorzystywanych zwierząt. Film sprawnie uwydatnia indywidualność zwierząt jako jednostek w kierowanej przez człowieka machinie współczesnego świata.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 33 min.
Gdzie obejrzeć: iTunes.

Lub tutaj (Youtube):

Maximum Tolerated Dose

Maximum Tolerated Dose to dokument z 2012 roku który oczami zarówno ukrytej kamery, jak i pracowników oraz techników laboratoryjnych śledzi losy zwierząt wykorzystywanych w badaniach naukowych. Celem filmu jest wzbudzenie dyskusji na temat zwierząt w badaniach poprzez pokazanie perspektywy osób, które rzadko mają okazję zabrać w tej sprawie głos.

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Gdzie obejrzeć: na oficjalnej stronie filmu.

Lub tutaj (Youtube):

The Cove

The Cove z 2009 roku to znany i wielokrotnie nagradzany film dokumentalny o polowaniu na delfiny w Japonii. Film ma na celu ujawnienie brutalnej praktyki, która jest dobrze strzeżoną tajemnicą przez wielu lokalnych rybaków z Taiji. W produkcję filmu zaangażowany jest Ric O’Barry, były trener delfinów, który teraz walczy przeciwko trzymaniu ich w niewoli.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 32 min.
Gdzie obejrzeć: iTunes, Amazon.

Lub tutaj (Vimeo):

Blackfish

Blackfish to film z 2013 roku, który opowiada historię waleni trzymanych w niewoli w morskich parkach rozrywki SeaWorld oraz ich trenerów. Uwrażliwia na drastyczne konsekwencje – tak dla waleni, jak i ludzi – trzymania morskich ssaków w zamknięciu. Film zyskał duży rozgłos, a w jego konsekwencji tysiące ludzi zbojkotowało amerykańską sieć parków.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 30 min.
Gdzie obejrzeć: Youtube, iTunes, Amazon.

A Fall From Freedom

A Fall From Freedom to kolejny film o utrzymywaniu waleni w niewoli dla ludzkiej rozrywki. Mimo, że nieco mniej znany niż Blackfish, został wyprodukowany dwa lata wcześniej, w 2011 roku. Szczegółowo przygląda się przedwczesnej śmierci zwierząt, wypadkach trenerów, fałszywej edukacji, nielegalnym i tajnym praktykom oraz niekompetencji rządu. Zadaje zatem pytanie o zasadność zniewolenia morskich ssaków zarówno ze względu na etykę względem zwierząt, jak i dobro ludzi.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 22 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon.

Lub tutaj (Youtube):

Peaceable Kingdom: The Journey Home

Peaceable Kingdom to film z 2009 roku przedstawiający losy farmerów, którzy targani wewnętrznym konfliktem zmieniają swoje podejście do zwierząt. Dokument daje wgląd w relacje rolników ze zwierzętami, którymi się opiekują, a jednocześnie uwydatnia złożoną sieć sił społecznych, psychologicznych i ekonomicznych, które doprowadziły do ​​ich wewnętrznego konfliktu. Sporo uwagi poświęcono też historiom ludzi, którzy ratują zwierzęta.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 18 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, na stronie filmu.

Lub tutaj (Youtube):

The Last Pig

The Last Pigto krótki film dokumentalny z 2017 roku, który opowiada historię hodowcy świń i jego życiowe oraz zawodowe rozterki. Po latach hodowania i sprzedawania świń na rzeź, farmer przeżywa kryzys związany z poczuciem zdrady względem zwierząt, które zdążyły mu zaufać. Film podkreśla tematy takie jak równość, współczucie i prawo do życia.

Zwiastun:

Czas trwania: 53 min.
Gdzie obejrzeć: Vimeo.

73 Cows

73 Cows to krótkometrażowy film z 2018 roku dokumentujący historię brytyjskiego farmera, który porzucił hodowlę bydła na rzecz organicznego, wegańskiego rolnictwa. Film śledzi losy hodowcy i jego żony podczas transformacji oraz ukazuje więź, którą nawiązali ze zwierzętami. Wyjątkowa relacja z krowami uniemożliwiła im eksploatację tych zwierząt i wprowadziła w ich życie zupełnie nową, nieznaną wcześniej jakość.

Zwiastun:

Czas trwania: 15 min.
Gdzie obejrzeć: Vimeo:

Called to Rescue

Called to Rescue z 2016 roku to jeden z tych dokumentów, które ogląda się z lekkością i przyjemnością. Opowiada historię właścicieli i wolontariuszy sanktuariów, którzy ratują zwierzęta będące ofiarami hodowli przemysłowych. Film zgłębia poświęcenie niezbędne do ratowania i rehabilitacji zwierząt oraz ich indywidualne historie. Historie zwierząt, które dzięki ludzkiemu zaangażowaniu wiodą już spokojne, wolne od cierpienia życie.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 5 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon.

Lub tutaj (Youtube):

Kompleksowe uzupełnienie

Jeśli chcecie zgłębić zagadnienie weganizmu kompleksowo, ale nie macie czasu rozdrabniać się na poszczególne jego aspekty, ta sekcja jest dla was. Te filmy o weganizmie poruszają temat zarówno od strony zdrowotnej, jak i ekologicznej i etycznej. Mimo, że w ograniczonym formacie filmu dokumentalnego nie da się poruszyć wszystkich niuansów, dają one wgląd w najważniejsze kwestie i pomagają nieco lepiej zrozumieć punkt widzenia wegan.

H.O.P.E. What You Eat Matters

H.O.P.E. to inspirujący dokument z 2016 roku, który przedstawia wpływ typowej zachodniej diety – obfitującej w mięso, tłuszcze zwierzęce, nabiał, jaja – na zdrowie ludzi, planetę i zwierzęta. Do udziału w nim zaangażowano autorytety z różnych dziedzin, m.in. ekolożkę, psycholożkę społeczną i biochemika. Dieta roślinna przedstawiona jest jako najważniejszy, indywidualny wybór jakiego możemy dokonać w trosce o siebie i innych.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 40 min.
Gdzie obejrzeć: Youtube:

Food, Inc.

Food, Inc. to głośny film z 2008 roku, który odsłania kulisy przemysłu spożywczego i jego wymiaru politycznego. Ujawnia sposób, w jaki kontroluje się łańcuch żywnościowy w Stanach Zjednoczonych, od gospodarstwa rolnego po supermarket. Krytykuje też korporacje, które na piedestale stawiają zysk, a ignorują kwestie dobra zwierząt, dobrobytu rolników, bezpieczeństwa pracowników, zdrowia publicznego i stanu środowiska.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 34 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, cda.

Eating Animals

Eating Animals to film nakręcony w 2017 roku jako adaptacja książki o tym samym tytule. Z Natalie Portman w roli narratorki, film zgłębia ewolucję przemysłowej hodowli zwierząt w jej aktualnej formie. Przygląda się kwestiom środowiskowym, gospodarczym oraz tym związanym ze zdrowiem publicznym.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 45 min.
Gdzie obejrzeć: iTunes, Amazon, Vimeo.

Let us be Heroes

Let us be Heroesto krótki dokument z 2018 roku, w pigułce przedstawiający wpływ wyborów żywieniowych na nasze zdrowie, zwierzęta, środowisko i innych ludzi. Film opowiada inspirujące historie osób, które zdecydowały się na bardziej świadomy i odpowiedzialny styl życia. Jednocześnie skłania do zastanowienia się: co stoi na przeszkodzie, abyśmy my też spróbowali żyć lepiej?

Zwiastun:

Czas trwania: 45 min.
Gdzie obejrzeć: Youtube:

The Milk System

The Milk System z 2017 roku to film inny niż wszystkie powyższe. Nie skupia się bowiem na przemysłowej hodowli zwierząt samej w sobie, a wyłącznie na przemyśle mleczarskim. Dokument oprócz kwestii zdrowotnych i środowiskowych, zwraca uwagę też – a może przede wszystkim – na politykę i lobby, przez które znaleźliśmy się w tak trudnej sytuacji.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 34 min.
Gdzie obejrzeć: Vimeo, Netflix.

The End of Meat

The End of Meat z 2017 roku tylko chwilę poświęca aktualnej sytuacji środowiskowej i zdrowotnej ludzi w związku z przemysłową produkcją zwierząt. Głównym zagadnieniem tego filmu jest bowiem rewolucja w pojmowaniu żywności, która właśnie się dokonuje i przyszłość bez wykorzystywania zwierząt, którą możemy osiągnąć.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 36 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, Vimeo.

Historie opowiedziane inaczej

Jeśli jesteście głodni wiedzy, ale macie dość (powiedzmy sobie szczerze) sztampowej formy filmu dokumentalnego o przemysłowej hodowli zwierząt, te filmy o weganizmie powinny zainteresować was nieco bardziej. Opowiedziane bardziej “po ludzku” albo po prostu z niebanalnej perspektywy, dają do myślenia i zostają w pamięci na dłużej.

Unity

Unity to nietuzinkowy film z 2015 roku, którego twórcy zastanawiają się nad naturą ludzką. Próbują rozstrzygnąć dlaczego, mimo postępu w nauce, technologii, literaturze, filozofii i religii, człowiek nadal nie potrafi żyć w jedności z samym sobą, innymi ludźmi, zwierzętami i środowiskiem. Jest nawoływaniem do przebudzenia i badaniem antropologicznym jednocześnie.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 39 min.
Gdzie obejrzeć: iTunes.

Lub tutaj (Youtube):

Watson

Watson to nakręcony w 2019 roku film, który dokumentuje życie Paula Watsona, założyciela Sea Shepherd. Film łączy nowe wywiady z materiałami archiwalnymi, przedstawiając zaangażowanie Watsona w ochronę oceanów i planety. To inspirująca historia jednego człowieka, który naprawdę wiele zmienił.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 39 min.
Gdzie obejrzeć: iTunes, Amazon.

Running for good

Running for Good z 2018 roku opowiada historię wegańskiej biegaczki ultramaratońskiej Fiony Oakes, która w wieku sześciu lat zdecydowała się przejść na weganizm. Ma na koncie cztery rekordy świata w ekstremalnych biegach maratońskich i elitarną karierę sportową – mimo niepełnosprawności i sceptycyzmu lekarzy. Dla bohaterki jest to jednak kwestia wyjątkowa. Głównym powodem, dla którego Oaks biega, jest bowiem podniesienie świadomości na temat wykorzystywania zwierząt.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 14 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, Vimeo.

The Animal People

The Animal People to film nakręcony w 2019 roku, który śledzi historie aktywistów prozwierzęcych. Film zgłębia losy ludzi, którzy poświęcili swoje życie pokojowej walce o prawa zwierząt, przez co władze państwowe w Stanach Zjednoczonych uznały ich za terrorystów. Możemy z bliska spojrzeć na kraj, który karze ludzi za nagłaśnianie prawdy, która szkodzi korporacyjnym interesom.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 37 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, Vimeo.

Free Solo

Free Solo to film z 2018 roku, który przedstawia wspinaczkę Alexa Honnolda na prawie 3000-metrową, granitową ścianę El Capitan w Parku Narodowym Yosemite w USA. Alex jest pierwszą na świecie osobą, która dokonała tego bez użycia lin lub sprzętu ochronnego. Co trzeba zaznaczyć – i co jest ważne dla filmu i samego dokonania – sportowiec jest weganinem.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 40 min.
Gdzie zobaczyć: Amazon, Disney+.

A Prayer for Compassion

A Prayer for Compassion z 2019 roku to dokument rozpatrujący kwestie diety z perspektywy różnych religii świata. To film, który stara się zainspirować i zachęcić osoby będące już na ścieżce religijnej lub duchowej, żeby poszerzyły krąg współczucia na wszelkie życie, niezależnie od gatunku. Sugeruje też, by dokonywać wyborów zgodnych z tą wartością.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 31 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, Vimeo.

Live and Let Live

Live and Let Live to film nakręcony w 2013 roku, który przygląda się zmaganiom osób przechodzących na dietę roślinną – w tym byłemu rzeźnikowi i pracownikom farm. Oprócz podglądania indywidualnych doświadczeń, film bada nasz związek ze zwierzętami, historię weganizmu oraz przyczyny etyczne, środowiskowe i zdrowotne, które skłaniają ludzi do przejścia na weganizm.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 20 min.
Gdzie obejrzeć: Amazon, Vimeo.

Vegan: Everyday Stories

Vegan: Everyday Stories został nakręcony w 2016 roku i – podobnie jak Live and Let Live – śledzi losy kilku zupełnie różnych ludzi, których łączy jedna, wspólna cecha: wegański styl życia. Ludzie ci dzielą się swoimi doświadczeniami i osobistymi historiami, wspominają przechodzenie na styl życia całkowicie wolny od okrucieństwa. Film powstał jako projekt non-profit, który ma pomóc dokonać ludziom podobnych, życiowych decyzji, dlatego z założenia dostępny jest za darmo.

Zwiastun:

Czas trwania: 1 godz. 31 min.
Gdzie obejrzeć: Youtube:

Empathy

Empathy z 2017 roku to film, który powstał w wyniku prośby o stworzenie dokumentu na temat wykorzystywania zwierząt skierowanej do osoby, która nie ma o tym najmniejszego pojęcia. Razem z twórcą dokumentu dowiadujemy się zatem jak współczesny świat (i współczesny człowiek) funkcjonuje kosztem innych istot.

Zwiastun:

Czas trwania:
Gdzie obejrzeć: Vimeo.


Część spośród wymienionych wyżej filmów pokrywa się z tytułami na naszej liście filmów ekologicznych. Tam też odsyłamy, jeśli chcecie poeksplorować zagadnienia związane z ekologią (nie koniecznie samym weganizmem).

Jeśli podoba Ci się treść na blogu, możesz podziękować za moją pracę stawiając mi wirtualną kawę:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Dodano do koszyka