Czy woda z kranu jest zdatna do picia?

Nie od dziś wiadomo, że kupowanie wody butelkowanej, przy tak łatwym dostępie wody kranowej, jest niepraktyczne, nieekonomiczne i nieekologiczne. Wiele ludzi nadal ma jednak obiekcje: czy woda z kranu nadaje się do spożycia, czy nie jest jałowa i pozbawiona minerałów, czy nie wiążą się z tym żadne konsekwencje zdrowotne?

Warto rozwiać takie wątpliwości: zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej oraz polskim prawem, woda z kranu w każdym mieście jest zdatna do picia i nie może powodować uszczerbku na zdrowiu. Często zawiera więcej minerałów i biopierwiastków niż źródlana woda butelkowana. Nawet jeśli widok kamienia osadzającego się w czajniku nie zachęca do używania wody kranowej – nie ma co panikować, to właśnie świadczy o obecności cennych minerałów.

Walory zdrowotne i smakowe wody kranowej

Zawartość minerałów, takich jak wapń czy magnez, jest zależna od położenia geograficznego: w Warszawie jest to 250 mg/l, a w Krakowie już ponad 300 mg/l. Badanie, w którym porównano 14 popularnych wód butelkowanych z kranówką pod względem zawartości minerałów i ogólnej jakości, umiejscowiło wodę z kranu na 7 miejscu. Porównanie dotyczyło zawartości magnezu, potasu, sodu, wapnia, fluorków i wodorowęglanów. Statystycznie woda z kranu jest zatem lepsza niż niemal połowa wód dostępnych w sklepach.

Wartość wody kranowej dla zdrowia jest wysoka, problemem może być jednak jej smak i twardość. Jeśli taki problem się pojawia, najprawdopodobniej jego źródłem jest wątpliwy stan instalacji wodnej w samym budynku. Często wtedy sięgamy po filtry lub poddajemy wodę obróbce cieplnej. Warto pamiętać, że wbrew temu, co powszechnie się powtarza, przegotowywanie wody do bezpośredniego spożycia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tak, woda nabędzie pożądanej ‘miękkości’, ale to za sprawą wytrącenia się z niej minerałów, czyli pozbawienia jej tego, co najbardziej wartościowe dla organizmu.

Badania laboratoryjne przeprowadzone na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wykazały, że pod względem walorów smakowych i zapachowych wody, najlepiej wypada Gdańsk, Zakopane i Łódź.

Jak monitorowany jest stan wody?

Oprócz standardowych metod laboratoryjnych, które obarczone mogą być błędem ze strony człowieka, na stan wody w wodociągach miejskich wskazują bioindykatory. Są to organizmy żywe o niskim zakresie tolerancji środowiskowej, wrażliwe na potencjalne zanieczyszczenia i odpowiednio na nie reagujące. Jednymi z najbardziej wiarygodnych bioindykatorów są małże słodkowodne (np. skójka zaostrzona), które na minimalnie nawet pogorszony stan wody reagują natychmiastowym zamknięciem muszli. W Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, do monitorowania jakości wody wykorzystuje się także narybek okonia i bakterie bioluminescencyjne.

Stan wody w większych miastach jest kontrolowany przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na niemal każdym etapie jej dostarczania do mieszkań, zarówno przed wpuszczeniem jak i podczas transportu siecią wodociągową. Jedynym odcinkiem, który poddany jest mniejszym kontrolom, jest instalacja w budynkach, za której stan odpowiada zarządca. Jest to jednak odcinek najkrótszy i nie powinien on wpływać na zdatność wody do spożycia. Nie warto się zatem bać wody z kranu – w niczym nie ustępuje ona butelkowanej, a pozwala zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć zużycie plastiku, czyli wpłynąć pozytywnie na środowisko.

plastikowe butelki

Wiele miast Polski, w myśl idei zrównoważonego rozwoju, wręcz promuje ograniczenie picia wody butelkowanej. Już kilka lat temu prezydent Słupska, Robert Biedroń, zaniechał zamawiania wody butelkowanej do ratusza, jednocześnie zachęcając mieszkańców miasta do podobnego postępowania. Przykład ze słupska wziął także Płock i wiele innych miast. Inicjatywa przyjęła się z powodzeniem. Niedawno powstał również spis lokali (klubów, restauracji), w których za darmo można dostać wodę z kranu. Dostępna jest również aplikacja “Pij wodę” na system IOS, dzięki której możemy trafić do najbliższego miejsca, które przyłączyło się do akcji “Tu dostaniesz wodę z kranu”, a także monitorować osobiste oszczędności wynikające z nowych nawyków.


Jeśli nadal nie ufacie kranówce, ale nie uśmiecha się wam kupowanie wody butelkowanej, polecamy jej filtrowanie. Urządzenia do filtracji wody znajdziecie w naszym sklepie.


Źródła:

Kłos L.,2015: Jakość wody pitnej w Polsce. Acta Universitatis Lodziensis, Folia Oeconomica, 2, 313
Tomczak E., Dominiak A., Organizmy żywe w systemie biomonitoringu jakości wody. Proceedings of ECOpole
http://pijewodezkranu.org/
http://wyborcza.pl/1,145452,20645789,spor-o-kranowke-o-wyzszosci-wody-z-kranu-nad-butelkowa.html
http://www.woda.edu.pl/artykuly/z_butelki_czy_z_kranu/

  Podziel się swoją opinią

  Dodaj Odpowiedź

  EcoReactor
  Logo
  Login/Register access is temporary disabled
  Compare items
  • Total (0)
  Compare
  0