Eko aplikacje dla miłośników przyrody i ekologicznego życia

1 grudnia 2020

/

Komentarze: 1

/

Autor: Emilia Obluska

Skoro już spędzamy tak dużo godzin z oczami wlepionymi w smartfona, to czemu by nie spożytkować tego czasu na edukację, albo zrobienie czegoś dobrego dla planety i nas samych? Postanowiliśmy zrobić zestawienie najciekawszych aplikacji na urządzenia mobilne, dzięki którym możemy eksplorować świat przyrody, ograniczać zużycie odpadów, śledzić i redukować swój ślad węglowy i zdobywać wiedzę na temat bardziej zrównoważonego – względem ziemskich zasobów – trybu życia. Eko aplikacje, które będziemy opisywać, działają w naszym kraju (najczęściej mają zasięg globalny), ale nie wszystkie dostępne są w języku polskim. Część z nich wymaga znajomości angielskiego, a niektóre także zapłacenia kilku/kilkunastu złotych i posiadania konkretnego systemu operacyjnego. Będziemy takie ograniczenia wyraźnie zaznaczać. Miłej lektury!

Odkrywanie i obserwacja przyrody

Te eko aplikacje przeznaczone są dla miłośników dzikiej przyrody (zarówno dla amatorów puszczy i torfowisk, jak i zapalonych mieszczuchów). Służą głównie do identyfikacji (dźwiękowej lub obrazowej) żywych organizmów oraz prowadzenia obserwacji przyrodniczych i dzielenia się nimi ze społecznością zafascynowanych naturą ludzi oraz badaczy.

PlantNet

plantnet

PlantNet to jedna z wielu popularnych ostatnio aplikacji do identyfikacji roślin. Za jej pośrednictwem możemy zidentyfikować dowolną roślinę, na którą natkniemy się na swojej drodze. Wystarczy zrobić zdjęcie liścia, kwiatu, owocu, kory lub ogólnego wyglądu rośliny, a aplikacja wyświetli nam najbardziej prawdopodobne gatunki z dziesiątkami fotografii dla porównania. Bezpośrednio z poziomu aplikacji mamy też dostęp do informacji o roślinie z Wikipedii oraz mapy z najczęstszymi lokalizacjami jej identyfikacji przez użytkowników. Podobne aplikacje to m.in.: LeafSnap, PictureThis, PlantLens, Plant Identification.

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

PictureMushroom

picture mushroom

PictureMushroom to również aplikacja do identyfikacji – tym razem grzybów. Działa zasadniczo na tej samej zasadzie co PlantNet. Wystarczy zrobić zdjęcie grzyba, a aplikacja wyświetli kilka prawdopodobnych gatunków. Z pozycji aplikacji możemy też zapoznać się z opisem konkretnego grzyba (np. gdzie i kiedy rośnie, jakie są jego cechy charakterystyczne), taksonomią, a także najczęściej zadawanymi pytaniami na jego temat. Swoje zbiory (zidentyfikowane grzyby) możemy zapisywać w aplikacji i udostępniać na portalach społecznościowych. Ważne jest jednak, żeby nie zbierać i nie spożywać grzybów, których nie jesteśmy pewni. Podobną aplikacją jest np. Fungus lub Shroomify. Druga z nich pomaga zidentyfikować grzyby po ich cechach charakterystycznych (które trzeba wybrać ręcznie, bez robienia zdjęć), może stanowić zatem dodatkowe potwierdzenie poprawnej identyfikacji.

Wersja podstawowa jest darmowa, premium płatna (pierwsze 7 dni za darmo, potem 95 zł na rok). Aplikacja anglojęzyczna. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

PictureInsect

picture insect

Tym razem coś dla miłośników entomologii – PictureInsect pozwala na identyfikację owadów za pośrednictwem aparatu fotograficznego. Jest to aplikacja tych samych samych twórców, co Picture Mushroom, więc wygląda i działa dokładnie tak samo, z tym, że skupia się na owadach. Podobne aplikacje to m.in.: Insect ID, Insect Identifier.

Wersja podstawowa jest darmowa, premium płatna (pierwsze 7 dni za darmo, potem 99 zł na rok). Aplikacja anglojęzyczna. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

PictureFish

picture fish

PictureFish to aplikacja twórców dwóch poprzednich aplikacji. Działa więc dokładnie tak samo, z tym, że identyfikuje ryby. Jest to jedna z niewielu aplikacji, które umożliwiają rozpoznawanie ryb.

Wersja podstawowa jest darmowa, premium płatna (pierwsze 7 dni za darmo, potem 94 zł na rok). Aplikacja anglojęzyczna. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

BirdNET

eko aplikacje

BirdNET to aplikacja stworzona przez dwie jednostki naukowe: Cornell Lab of Ornithology oraz Chemnitz University of Technology. Ma podobne założenie, co aplikacje do identyfikacji roślin, grzybów i ryb. Za jej pośrednictwem możemy identyfikować ptaki – jednak nie po zdjęciach, ale nagraniach głosowych. Wystarczy włączyć dyktafon w aplikacji kiedy słyszymy ptasie trele, w prosty sposób wybrać najlepszy fragment nagrania i wysłać do analizy. Po kilkunastu sekundach pojawi się sugestia gatunku ptaka z określonym poziomem prawdopodobieństwa. Obserwacje, wraz z lokalizacją, można zapisywać. Co więcej – można je też eksportować do innych aplikacji gromadzących obserwacje przyrodnicze i poczekać na identyfikację od innych użytkowników. Do rozpoznawania ptaków służy także aplikacja Merlin Bird ID (która wymaga pobrania danych na urządzenie).

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa wyłącznie na Androidzie.

iNaturalist

inaturalist

INaturalist jest wspólną inicjatywą California Academy of Sciences i National Geographic Society. To aplikacja przeznaczona do zapisywania obserwacji przyrodniczych. Gromadzi także społeczność miłośników natury, przyrodników i naukowców, którzy współpracują ze sobą i wzajemnie pomagają sobie w identyfikacji organizmów. Za pośrednictwem aplikacji można brać udział w różnorodnych lokalnych (i nie tylko) projektach, w tym naukowych. INaturalist daje każdemu użytkownikowi możliwość włączenia się w projekty badawcze, a zatem realnego przyczyniania się do rozwoju nauki.

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

NaturaList

natura list

NaturaList to kolejna aplikacja ułatwiająca prowadzenie obserwacji. W przeciwieństwie do iNaturalist jednak, umożliwia głównie zapisywanie obserwacji ptaków i jest bezpośrednio zsynchronizowana z portalem Ornitho.pl (profesjonalną bazą danych gromadzącą obserwacje zwierząt w Polsce). Działa na całym świecie, także w trybie offline.

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Less waste

Te eko aplikacje – pośrednio lub bezpośrednio – służą ograniczaniu marnowania żywności, tworzenia odpadów i zużycia zasobów. Uczą proekologicznych zachowań i uwrażliwiają na problem antropogenicznych zanieczyszczeń środowiska. Niektóre z nich ułatwiają po prostu wymianę lub nabywanie towarów w myśl zasady less waste.

Zero Waste Goals

eko aplikacje

Zero Waste Goals to aplikacja promująca zachowania zero waste, ograniczające ilość wytwarzanych odpadów. Nie jest to jednak zbiór porad, informacji – aplikacja angażuje użytkowników dzięki formie gry. Za każde “odhaczone” przez nas zachowanie, np. o jedną plastikową siatkę mniej albo zabranie na zakupy torby wielokrotnego użytku, dostajemy wirtualne rubiny. Dzięki nim możemy odblokować kolejne poziomy i realizować kolejne wyzwania. To rozwiązanie dla wszystkich tych, którym brakuje czasem motywacji do wdrażania w życie idei zero- lub less waste. Podobną aplikacją jest np. ZeroWaste Objective.

Aplikacja jest darmowa i w języku angielskim. Działa wyłącznie na Androidzie.

LimitWaste

limit waste

Limit Waste to polska aplikacja ułatwiająca wyszukiwanie w pobliżu miejsc, które działają zgodnie z ideą zero waste. Można tutaj wyszukać zarówno restauracje, cukiernie czy kawiarnie, jak i sklepy z żywnością na wagę, odzieżą z drugiej ręki czy punkty adopcji roślin. Każde miejsce można oceniać, a jeśli w aplikacji czegoś brakuje, można dodać nową usługę w pobliżu. Podobną aplikacją (która działa głównie za granicą) jest Zero Waste App.

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Litterati

eko aplikacje litterati

Litterati to aplikacja zrzeszająca społeczność ludzi chętnych podjąć się sprzątania swojego otoczenia z porzuconych na chodniku/trawniku/plaży odpadów. Za pośrednictwem aplikacji należy zrobić zdjęcie znalezionych śmieci (kubka po kawie, puszki, butelki po napoju), wyrzucić je, a następnie otagować (aplikacja sama sugeruje na podstawie zdjęcia, z jakim rodzajem śmieci mamy do czyniania). Aplikacja zapisuje wszystkie zebrane przez nas śmieci zgodnie z lokalizacją, w jakiej dokonaliśmy otagowania. Litterati działa prężnie na całym świecie, dlatego możemy używać jej podczas podróży i brać udział w lokalnych wyzwaniach w pojedynkę lub razem z innymi członkami społeczności.

Aplikacja jest darmowa i w języku angielskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Vinted

vinted

Vinted to aplikacja, którą pewnie większość osób już kojarzy – chociaż nie zawsze z less waste, a raczej zakupowym szałem. Za jej pośrednictwem możemy sprzedawać używane ubrania z własnej szafy i kupować ubrania wystawione przez innych użytkowników. Dzięki temu ograniczamy nabywanie nowej odzieży, a tej, w oczach właściciela jest już niechciana, dajemy drugie życie. Jest to po prostu second hand online, w którym kupujemy ubrania bezpośrednio od właścicieli.

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Too Good To Go

too good to go

To Good To Go w prosty, ale rewolucyjny sposób ogranicza marnowanie żywności przez restauracje. Łączy właścicieli lokali gastronomicznych, którym zostało niesprzedane danego dnia jedzenie, z konsumentami, którzy mogą kupić je w aplikacji nawet o połowę taniej, niż przychodząc do restauracji. Dzięki temu całkowicie wartościowe dania i zdatne do spożycia wyroby nie lądują w koszu, a u zadowolonego z okazyjnej ceny klienta. Na podobnej zasadzie działa aplikacja Foodsi.

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Olio

olio

Olio również jest narzędziem ograniczającym marnowanie żywności. Tym razem jednak łączy prywatne osoby, które mają np. za dużo żywności i chętne są się nią podzielić, z tymi, które chcą podjechać we wskazane miejsce i odebrać ją za darmo zamiast kupować w sklepie. Jeśli dostaliśmy w prezencie czekoladę – na którą np. jesteśmy uczuleni – zamiast ukryć ją głęboko w szafie i czekać aż straci termin ważności, możemy oddać ją za pomocą Olio i sprawić komuś radość.

Aplikacja jest darmowa i w języku angielskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Falling fruit

falling fruit

Falling fruit to frajda dla wszystkich fanów miejskich zbiorów. To całkiem prosta w swoich założeniach aplikacja-mapa, na której możemy znaleźć rosnące w naszych miastach rośliny jadalne (drzewka owocowe, orzechy i wszelkie rośliny, które da się przetworzyć na żywność). Aplikacja wyświetla wszystkie rośliny w naszej okolicy (działa globalnie) i dostarcza informacji o sezonie, w którym możemy cieszyć ich darami. Mapę można samodzielnie uaktualniać.

Aplikacja jest płatna (ok. 19 zł) – darmowa jest wersja w przeglądarce – i w języku angielskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Tap

tap

Tap to aplikacja, która ma pomóc w ograniczaniu zużycia jednorazowych butelek na wodę, a więc generowaniu odpadów plastikowych. Dzięki niej możemy zobaczyć na mapie wszystkie pobliskie miejsca, w których nieodpłatnie napijemy się wody lub uzupełnimy butelkę wielorazową. Nie mówimy jednak o zwykłych kranach z wodą, a specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Tap działa na całym świecie, co jest wyjątkowo pomocne podczas podróży.

Aplikacja jest darmowa i w języku angielskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Śledzenie i ograniczanie emisji CO2

Te eko aplikacje służą głównie do monitorowania osobistego śladu węglowego i jego ograniczania poprzez promowanie rozwiązań w modelu sharing economy. Zamiast kupowania roweru, możemy go wypożyczyć – a zamiast jechać samochodem w pojedynkę, możemy współdzielić przejazd innymi ludźmi.

Capture

eko aplikacje capture

Capture to intuicyjny i prosty w obsłudze kalkulator osobistego śladu węglowego. Przy pierwszym użyciu musimy ustawić kilka swoich codziennych zachowań jak np. dieta czy częstotliwość poruszania się konkretnymi środkami transportu. Aplikacja na tej podstawie sprawdza jak wypadamy względem innych ludzi i wyznacza nam cel (emisje CO2 w kg), do którego powinniśmy dążyć. Codziennie będziemy proszeni o uzupełnianie naszych zachowań (głównie podróży), a ich emisje będą sumowały się w naszym miesięcznym śladzie węglowym. Aplikacja umożliwia też “neutralizację” śladu węglowego poprzez drobne dofinansowania na ochronę lasów, sadzenie drzew lub rozwój OZE.

Aplikacja jest darmowa i w języku angielskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Oroeco

oroeco

Oroeco ma podobne funkcje co Capture, ale jest rozbudowana także o inne elementy naszego śladu ekologicznego. Na podstawie zachowań w różnych dziedzinach życia (praca, zabawa, zakupy itd.) śledzi nasze postępowanie, oblicza wpływ na ocieplenie klimatu i daje wskazówki, jak możemy się poprawić. To świetne narzędzie grywalizacyjne – możemy dzięki niemu zarówno konkurować, jak i współpracować z innymi. Twórcy aplikacji z pewnością wiedzą co robią – współpracują zarówno z naukowcami, jak i twórcami gier. Podobnie (jednak bez śledzenia naszych emisji) działa aplikacja JouleBug.

Aplikacja jest darmowa i w języku angielskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Veturilo, Dott, Panek…

eko aplikacje

Wszelkiego rodzaju aplikacje umożliwiające wypożyczanie pojazdów są nie tylko wygodne, ale także promują bardziej zrównoważone względem środowiska zachowania. Veturilo w przypadku rowerów, Dott – hulajnóg czy Panek – samochodów, umożliwiają wygodne przemieszczanie się po mieście bez konieczności kupowania własnego pojazdu. Dzięki takiemu “wspólnemu dobru” funkcjonującemu jak wyjątkowo wygodna wypożyczalnia, mniej zasobów zostaje zużytych, a nasz komfort pozostaje nienaruszony. Jeśli do tego wybierzemy rower lub hulajnogę zamiast roweru, znacznie ograniczamy też emisje.

Tego typu aplikacji jest w Polsce dużo. Wszystkie są darmowe i w języku polskim. Działają zarówno na Androidzie, jak i iOS.

BlaBlaCar

blablablacar

O aplikacji BlaBlaCar też już pewnie większość z was słyszała. To narzędzie, dzięki któremu można – w zamian za zwrot części kosztów benzyny – zabrać ze sobą w podróż pasażera, który tego samego dnia planuje dostać się w to samo miejsce. Dzięki wspólnym przejazdom, zamiast trzech aut pokonujących tę samą trasę, na drodze może być jedno. Naturalnie ograniczamy w ten sposób emisje gazów cieplarnianych – a przy okazji poznajemy nowych ludzi. Na podobnych zasadach, ale w obrębie miasta, działa InOneCar.

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

PlugShare

plugshare

PlugShare to interaktywna mapa, dzięki której możemy znaleźć lokalne stacje ładowania pojazdów elektrycznych – zarówno publiczne, jak i udostępniane prywatnie. W aplikacji znajdziemy oznaczenia stacji aktualnie używanych oraz tych, które wymagają uiszczenia opłaty. Możemy także włączyć filtr pokazujący jedynie ładowarki z konkretnym typem złącza. Znacznie ułatwia to funkcjonowanie właścicielom nieemisyjnych pojazdów elektrycznych, a także udowadnia, że ich posiadanie nie sprawia dzisiaj problemów (chociaż nie wszyscy zgadzają się co do ich ekologiczności).

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Proekologiczne inicjatywy, eko porady i inne

Te eko aplikacje to zarówno narzędzia edukacyjne, oferujące porady i triki, jak i aktywizujące do włączenia się w proekologiczne inicjatywy. Poniższa lista to wszystko to, co uznaliśmy za godne opisania i polecenia, ale niemieszczące się w innych kategoriach.

Milion drzew

milion drzew

Milion drzew to aplikacja stworzona na zlecenie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Za jej pośrednictwem zostajemy włączeni w procesy decyzyjne tej jednostki budżetowej – dzięki niej to my możemy decydować, gdzie i w jakiej ilości posadzone zostaną drzewa. Wystarczy w aplikacji wskazać na mapie miejsce i w prosty sposób zgłosić naszą propozycję do rozpatrzenia. Jeśli w danej lokalizacji możliwe jest zasadzenie drzewa – tak właśnie się stanie.

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Gdzie wyrzucić?

gdzie wyrzucić

Gdzie wyrzucić to bardzo prosta aplikacja, która pomaga w segregacji śmieci. Jeśli nie wiemy gdzie wyrzucić konkretny odpad, wystarczy wpisać jego nazwę w aplikacji i wybrać z listy pozycję, o którą dokładnie nam chodziło. Aplikacja wyświetli kolor pojemnika do recyklingu oraz jego nazwę. Tylko tyle i aż tyle!

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Recycle crafts

recycle crafts

Recycle crafts to aplikacja, która umożliwia kreatywny recykling tego, co w pierwszym odruchu uznalibyśmy za śmieci. Dzięki niej mamy dostęp do filmików instruktażowych informujących nas, co możemy zrobić ze szklanym słoikiem, plastikową butelką albo starym kartonem. Jedne z ciekawszych pomysłów to choinka z jednorazowych widelców, konewka ze sznurka i folii aluminiowej czy ozdobny łabędź z rajstop. Aplikacja świetnie sprawdza się jako edukacja przez zabawę dla dzieci oraz pobudzenie kreatywności i dziecięcej radości u dorosłych.

Wersja podstawowa jest darmowa, premium płatna (pierwsze 3 dni za darmo, potem 7 zł miesięcznie lub 75 zł jednorazowo). Aplikacja domyślnie anglojęzyczna (można wybrać automatyczne tłumaczenie na polski). Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Eco Life Hacks

eco life hacks

Eco Life Hacks za cel stawia sobie głównie edukację. To ogromny zbiór wiedzy i praktycznych porad z 6 kategorii: konsumpcja, energia, jedzenie, dom, odpady i woda. W każdej z kategorii znajdziemy zarówno artykuły informacyjne, jak i porady DIY i porady “babci” – dobre, sprawdzone i proste sposoby na życie bardziej eko. Ta aplikacja to prawdziwa kopalnia wiedzy. Można włączyć się w jej rozwój i dodawać swoje porady.

Aplikacja jest darmowa i w języku angielskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

HappyCow

happycow

HappyCow to aplikacja umożliwiająca znalezienie w pobliżu wegetariańskich i wegańskich restauracji, piekarni i sklepów. Ułatwia ona podejmowanie odpowiedzialnych ekologicznie wyborów żywieniowych, popularyzując kuchnię roślinną. Aplikacja to też społeczność osób, które oceniają dane miejsce, aktualizują menu czy godziny otwarcia lokali. Zakładka “social” dodatkowo umożliwia zlokalizowanie wegetarian i wegan w okolicy i nawiązania z nimi kontaktu (np. zapytania o poradę czy po prostu zaproponowania spotkania).

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.

Ecosia

ecosia

Ecosia to zarówno przeglądarka internetowa, jak i aplikacja na urządzenia mobilne. Jej przewagą nad najczęściej używaną wyszukiwarką Google jest to, że pieniądze zarobione na reklamach w głównej mierze przeznacza na sadzenie drzew (a także nieco bardziej dba o prywatność użytkowników). Z poziomu aplikacji można przeglądać takie strony jak Facebook, Amazon, eBay, Youtube, czy Wikipedia. Wszystko z zyskiem dla planety!

Aplikacja jest darmowa i w języku polskim. Działa zarówno na Androidzie, jak i iOS.


Jeśli pominęliśmy jakieś eko aplikacje albo nasza lista wymaga aktualizacji, dajcie znać w komentarzu. Miłego i pożytecznego odkrywania!

Jeśli podoba Ci się treść na blogu, możesz podziękować za moją pracę stawiając mi wirtualną kawę:

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Dodano do koszyka